Zirkonya içerikli CAD-CAM blokların farklı yüzey işlemleri ile reçine simanla bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Effects of different surface treatments on the bond strength of resin cement to zirconia-based CAD-CAM materials
- Tez No: 541650
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS BETÜL TUNCELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Günümüzde protetik diş hekimliğinde estetik beklentilerin artması ve CAD-CAM teknolojisinde yaşanan gelişmelerle zirkonya içerikli seramik restorasyonların kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu doktora tez çalışmasının amacı, farklı yüzey işlemleri uygulanan zirkonya içerikli CAD-CAM blokların reçine simanla olan bağlanma dayanımının incelenmesidir. Materyal ve Metod: Vita YZ HT, Sirona inCoris TZI, IPS e.max ZirCAD, Vita Suprinity bloklara kontrol, HF asit, kumlama, kumlama+lazer, lazer ve tribokimyasal silika kaplama (Cojet) olmak üzere 6 farklı yüzey işlemi uygulanmıştır. Kompozit diskler yüzey işlemi uygulanan örneklere self-adeziv reçine simanla yapıştırılmıştır. Örneklere termal döngü işlemi (5000 devir, 5-55 ºC) uygulandıktan sonra makaslama testine tabi tutulmuştur. Başarısızlık tipleri SEM'de değerlendirilmiştir. Bağlanma dayanım değerleri çift yönlü ANOVA ve post-hoc Tukey testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the effect of surface treatments on the shear bond strength of resin cement to zirconia-based CAD-CAM materials. Materials and Methods: Four CAD-CAM blocks (Vita YZ HT, Sirona inCoris TZI, IPS e.max ZirCAD, Vita Suprinity) were divided into six groups according to the surface treatment received: no treatment (control), 9.5% HF acid etching, sandblasting with 50 μm Al2O3, sandblasting with 50 μm Al2O3 + Er:YAG laser irradiation, Er:YAG laser irradiation and Cojet. Composite resin cylinders were bonded to blocks with Theracem self-adhesive resin cement. All specimens were thermocycled (5000 cycles at 5oC/55oC). Shear bond test was performed using universal testing machine. Failure modes were examined using SEM. Data were analyzed statistically by using two-way ANOVA and post hoc Tukey's multiple comparison test.