Gençlerin madde kullanma nedenleri ve alınması gereken tedbirler: Gümüşhane Üniversitesi örneği
The causes of the young's drug use and essential precautions: sample of Gümüşhane University
  1. Tez No: 541669
  2. Yazar: RESUL DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Administration, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Madde kullanımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek artan, bireylere sağlık, ekonomik, sosyolojik ve hukuksal zararlar veren olumsuz bir durumdur. Madde kullanımı artmakla beraber kullanım yaşı da sürekli düşmektedir. Madde kullanımı en çok genç bireyler arasında artış göstermektedir. Bireyler madde kullanmaya çeşitli sebeplerden dolayı başlamaktadır. Bu bilgiler eşliğinde yapılan çalışmada, Gümüşhane Üniversitesi'nde okuyan ve rastgele seçilen 96 öğrenciye ilgili literatür gereği yarı yapılandırılmış mülakat uygulanmıştır. Bu çalışma ile öğrencilerin ne tür madde kullandıkları ve madde kullanmaya başlama sebepleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin sigara ve alkol ile birlikte en çok esrar ve uyuşturucu hap kullandıkları saptanmıştır. Öğrencilerin madde kullanmaya başlama nedenlerinin başında arkadaş çevresi, sıkıntılarını unutmak, maddeden haz ve zevk almak gelmektedir. Ortaya çıkan nedenler üzerine çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drug use is an increasing unfavorable issue in Turkey like all over the world which causes health, economical, sociological and legal harm to persons. While drug use increases, the age of drug use consistently decreases. It increases mostly among young individuals and they start using drugs because of various reasons. In the study accompanied with these information, semi-structured interview was implemented to randomly chosen 96 university students at Gümüşhane University by relevant literature. With this study, the type of drugs which students use and the causes of starting to drug use were investigated. According to the findings, it is stated that students use mostly hashish and opiate drugs in addition to alcohol and cigarette. Circle of friends, forgetting troubles and feeling pleasure from drugs are the most common reasons of starting to use drugs. Following these reasons, solution offers have been developed.