Kamu kurumlarında cinsiyet ayrımcılığına bağlı mobbing araştırması: Gümüşhane ili örneği
Mobbing research based on gender discrimination in public institutions: Gümüşhane province case
- Tez No: 541674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA OKUR ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Administration, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu kurumlarında cinsiyet ayrımcılığını ve mobbing algısını ölçerek söz konusu sorunları etkileyen faktörleri ele almaktır. Araştırmanın evrenini Gümüşhane ilindeki 33 kamu kurumunda görev yapmakta olan 4272 çalışan arasından gönüllülük esasına dayalı olarak tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 471 birey oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Laleoğlu ve Özmete (2013) tarafından Türkçeye çevrilen Aiello, Nardella, Bonafede ve Deitinger'in Mobbing Ölçeği (Vol. Mob. Scale), Sayar'ın (2008) geliştirdiği Cinsiyet Ayrımcılığı Ölçeği, Tınaz, Gök ve Karatuna'nın (2010) geliştirdiği Mobbing Ölçeği ve Leymann'ın (1993) geliştirdiği Mobbing Ölçeği kullanılmıştır. İkinci bölümde ise katılımcıların demografik değişkenlerinin tespiti için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. 5'li likert türünde derecelendirilen ve 32 sorudan oluşan anketler 471 çalışana dağıtılmış olup bu anketlerden yanlış veya eksik dolduranların ayıklanması ile geriye kalan 466 anket, SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, özellikle cinsiyet ve medeni durum gibi demografik değişkenlerin mobbing algısını önemli ölçüde farklılaştırdığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting these problems by measuring gender discrimination and mobbing perception in public institutions.The universe of research 471 individuals who are selected with a method of random sample based on an essence of volunteering among 4272 workers who officiate in 33 public institutions in the province of Gümüşhane have constituted the universe of research. Data collection device which is used in research has consisted of two chapters. A scale of mobbing (Vol. Mob. Scale) of Aiello, Nardella, Bonafede and Deitinger which is translated by Laleoğlu ve Özmete (2013), a scale of gender discrimination which is developed by Sayar (2008), a scale of mobbing that is developed by Tınaz, Gök and Karatuna (2010) and a scale of mobbing that is developed by Leymann (1993) had been used at the first chapter. At the second chapter, personal information form had been used for determination of demographic changes of participants. The surveys that consist of 32 questions and are graded in the type of quinary likert had been distributed to 471 workers, and as a result of selection from these surveys having wrong or deficient filling 466 surveys had been analyzed by means of SPSS 21 package program. As a result of the study, it was revealed that demographic variables such as gender and marital status significantly differentiated mobbing perception.