Bilirkişilik ve adli muhasebe müessesesi çerçevesinde uzman tanıklık faaliyetinin incelenmesi: İstanbul ili uygulaması
  1. Tez No: 541717
  2. Yazar: TUĞBA KONUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ERDEM RENA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilişim teknolojileri, günümüzde sürekli gelişim halindedir. Bilişim teknolojilerindeki bu hızlı gelişim ve değişim, yeni suç modellerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Artan suç oranları ile birlikte adalet arama ihtiyacı, bazı mesleklere olan ihtiyacı da arttırmıştır. Bu mesleklerden biri olan Adli Muhasebe; denetim, muhasebe ve hukukun birleşimi olarak yargıya yardımcı görev üstlenmektedir. Adli Muhasebeciler yalnızca dava ve uyuşmazlıkların çözümünde rol almazlar. Kişi ya da kurumlara hile ve yolsuzlukların tespit edilmesi, önleyici tedbirlerin alınması konusunda da dava öncesi ya da dava süreci aşamasında hizmet verebilmektedirler. Bu tez çalışmasının amacı; Adli Muhasebe mesleğinin İstanbul İlinde, 3568 Sayılı Meslek Mensupları arasında bilinirliğinin ölçülmesi, Bilirkişilik ile ilişkisinin incelenmesi ve gelişimi için öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In today's world, Information Technologies are in a continuous development. This rapid development and change in the information Technologies causes new types of crime models to occur. As a result of the increasing crime rates, a need of looking for justice along with a demand for certain professions increased. One of these professions, forensic accounting, aims to help the jurisdiction by means of combining auditing, accounting and law. The forensic accounting does not only take part in the solution of cases and disputes; they also give service to the persons and individuals while determining the fraud and corruption, taking preventive measures before and during the lawsuit process. The purpose of this thesis is to evaluate the awareness level of the forensic accounting profession in Turkey, to examine its relevance with the expertise and submit proposals for its development.