Kişiler hukuku açısından ötanazi
Euthanasia in terms of law of persons private law
  1. Tez No: 541730
  2. Yazar: MEHMET YUSUF DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI MAKARACI BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaşama hakkı kişinin en temel haklarından biridir. Yaşama hakkı kişi ile ilgili her şeyin başlangıç noktasını oluşturduğundan, diğer haklar yaşama hakkı ile anlam kazanır. Bu sebeple, kişinin kendi geleceği üzerinde tasarruf hakkı, kişi dokunulmazlığı gibi kavramlar en çok yaşama hakkı açısından tartışılmaktadır. Bu durumda kişinin yaşama hakkının dokunulmazlığı ile acı çeken bir hastanın kendi geleceği hakkında tasarruf hakkının hangi koşullarda, ne şekilde analiz edileceği sorunu ortaya çıkacaktır. Bu çalışmada ötanazi, Türk Medeni Kanunu'nda kişiliği koruyan düzenlemeler kapsamında değerlendirilmiş, hastanın kendi geleceği üzerinde tasarruf ehliyetinin olup olmadığı, yaşamının sonlandırılmasına ilişkin vermiş olduğu rızanın geçerli bir rıza olup olmadığı hususlarında ayrıntılı şekilde tartışmalara yer verilmiştir. Ayrıca ötanazi mukayeseli hukuktaki düzenlemelerle karşılaştırmalı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak her ne kadar Türk Medeni Kanunu'ndaki kişiliği koruyan düzenlemeler karşısında hastanın kendi yaşamının sonlandırılmasına ilişkin vermiş olduğu rızanın hukuka aykırı rıza olduğu kabul edilse de, ötanazinin serbest olması gerektiği, acılar içinde yaşayan bir kişinin hasta özerkliği ilkesi kapsamında kendi geleceği üzerinde tasarruf edebilmesi gerektiği, bu durumun hak olarak değerlendirilmese bile suç olmaktan çıkartılması gerektiği, ancak bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde de bu durumun kötüye kullanılabileceğinden gerekli denetim mekanizmalarının da kurulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to life has been one of the most important fundamental rights of an individual. Since the right to life is the starting point of everything related to an individual, all other rights become meaningful with the right to life. Therefore, concepts such as individuals' right of disposition on their future and personal immunity have been discussed mostly in terms of right to life. In this case, the problem about immunity of individual's right to life and on which conditions and how the right of disposition of a patient in pain may be analyzed, come to existence in Turkish Civil Code. In this study, Euthanasia is evaluated in the concept of adjustments that protects the personality. In addition, It's been given wide coverage to discussions on whether the patient has the right of disposition on his/her own future and whether the patient's decision on terminating his/her life is legal or not. Moreover, Euthanasia is explained in comparison to the adjustments in comparative law. As a result, despite of the fact that it is accepted as illegal to have the right to terminate one's life by his/her own willing in Turkish Civil Code, The author has reached the conclusion that Euthanasia must be free and an individual in pain, in the concept of patients' autonomy, may have the right to decide about his/her future. Even if it is not accepted as a right, it must not be criminalized however in developing countries like Turkey, since the right could be abused, there must be necessary and related control mechanism and organizations.