Türk bankacılık sektörünün yabancı sermaye yatırımları ile globalleşmesinin mali rasyolarına etkisi
The effect of Turkish banking sector globalization with foreign capital investments on financial ratios
  1. Tez No: 541743
  2. Yazar: EYLEM AKÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN HİLAL YASLIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ticaretin ortaya çıkışını takiben başlayan globalleşme süreci, kapsam alanı ve etkisini arttırarak günümüze kadar gelmiştir. Globalleşmenin en etkin ve yoğun gelişim alanı ise finansal sistemler olmuştur. Globalleşme ile birlikte dünyada yabancı banka yatırımları hızlanmış, bu süreçten etkilenen ülkemizde de çok sayıda yabancı banka yatırımı gerçekleşmiş hali hazırda da gerçekleşmeye devam etmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye' de de yabancı bankalar, gerek yeni banka kuruluşu gerekse mevcut bankaların satın alınması yolu ile sektöre girmektedirler. Bu yatırımlar Türk Bankacılık sektörünü birçok açıdan etkilemektedir. Bu etkilerin bazıları olumlu iken bazıları ise olumsuz olmaktadır. Çalışmada, sadece Türkiye'de bulunan mevduat bankaları dikkate alınarak, Türkiye'deki bankacılık sektörü ve yabancı sermayeli bankaların mali rasyoları karşılıklı olarak incelenmiş. Yabancı sermayeli bankaların mali rasyoları, sektörünün ortalama mali rasyoları ile karşılaştırılarak sektör üzerindeki söz konusu etki analiz edilmiştir. Sonuç olarak, incelememize konu olan 2007-2017 yıllarını kapsayan, on yıllık süreçte, yabancı yatırımların varlığının sektörün finansal performansına olan etkisi, finansal performans ölçümünde temel aldığımız 7 finansal rasyo grubundan toplam 17 rasyo incelemesinde 9 rasyoda göre olumlu 8 rasyoda ise göre olumsuz olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the emergence of the globalization process initiating trading, has increased its scope and impact every day. As such, financial systems have been the most effective and intensive development vertical in the globalization process. With it, foreign bank investment has accelerated, and, our country is still affected by this process where many foreign investment banks continue to be readily involved. As in many other countries in the world, foreign banks in Turkey enter the local (Turkish) domain, either by setting up new entities or by purchasing existing ones readily available in the market. These investments affect“Turkish Banking”sector is a plethora of ways. Some of these effects are negative while others are positive. In the proposed work, focusing on the banks with active deposits in local domain (Turkey), the banking sector as well as the financial ratios of foreign banks in Turkey are mutually examined. An extensive analysis has been made by including and excluding foreign-owned banks, where the average effect was analyzed on the exchange ratio of the financial sector. As a result, based on our investigation subject covering the period 2007-2017 on the impact of the financial performance of the assets of the foreign investment sector where financial performance was observed, we extrapolated 9 positive and 8 negative results based on the 17 financial ratios we based our proposal during the ten year period.