Afganistan'ın Şibirgan Devlet Hastanesinde tedavi olan kist hidatik hastalarıyla aynı yaşam alanını paylaşan bireylerde radyolojik ve serolojik tarama sonuçları
The results of radiological and serological screeningin individuals sharing the same life area with thetreatment of cyst hydatid patients in Afghanistan's Sibirgan State Hospital
- Tez No: 541744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL MACİT HİSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünyada ve ülkemizde önemli bir sağlık problemi olarak bilinen hidatidoz'a (kistik ekinokokkoz) bilhassa hayvancılıkla geçimin daha fazla olduğu alanlarda çok sık birşekilde rastlanmaktadır. Bu hastalık bulaşıcıdır. Özellikle aynı yaşam alanını paylaşan kişilerde sık görülmektedir. Bu çalışma Afganistan'ın Şibirgan Devlet Hastanesinde tedavi olan kist hidatik hastalarıyla aynı yaşam alanını paylaşan bireylerde radyolojik ve serolojik tarama sonuçlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yaşları 10-60 arasında olan toplam 214 asemptomatik bireyin karın ulrtasonografisi, akciğer grafisi sonuçları değerlendirilmiş ve alınan serum örneklerinde hidatidoz antikorlarının varlığı araştırılmıştır. Çalışma süresi içinde 102 erkek 112 kadın olmak üzere toplam 214 hasta yakınına radyolojik ve serolojik tarama yapılmıştır. Katılımcıların ¾'ünün 25 yaş altında olduğu tespit edilmiştir. Sekiz hastada karaciğerde 2 hastada akciğerde ve 1 hastada dalakta radyolojik olarak kist saptanmış, 22 hastada ise seroloji pozitif sonuç vermiştir. Çalışma sonucunda kist hidatik açısından endemik bir bölge olan Afganistan'ın Şibirgan şehrinde kist hidatik tanısı konulan hastalarla aynı ortamı paylaşan bireylerde hastalığın daha sık görüldüğü ve bu bireylere yönelik tarama programlarının yararlı olacağı kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
Hydatidosis (cystic echinococcosis), known as an important health problem in the world and in our country, is very common in areas where livestock farming is more common. In Afghanistan there are 2 species of the genus Echinococcus, Echinococcus granulosus and E. multilocularis. Hydatidosis is mostly reported as a parasitic disease in the liver and lung. This study was carried out in order to measure the incidance of hydatidosis in the vicinity of the same area with the patients living in Şibirgan state of Afghanistan and in the Şibirgan state hospital. Evaluation of abdomen ultrasonograpy and plain chest examination and the presence of hydatidosis antibodies in blood and serum samples from 214 people, aged between 10 and 60 years were investigated. During the study period, a total of 214 patients included 102 male and 112 female patients were screened radiological and serological examination. Three-quarters of the patients were under 25 years of age. Cysts were radiologically detected in the liver, lung and spleen in 8, 2 and 1 patient respectively and the serology was positive in 22 patients. As a result of the study, it was concluded that the patients who shared the same environment with the patients who were diagnosed with hydatid cyst in an endemic region for cyst hydatid disease Şibirgan city of Afghanistan, the screening programs for these individuals were found to be beneficial.