Yabancı sermaye yatırımlarının Türk bankacılık sektöründe kârlılık üzerine etkileri ve bir uygulama
Fdi effect on profitability in Turkish banking system and a practice in banking system
  1. Tez No: 381286
  2. Yazar: REZZAN NESLİHAN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Küreselleşme ile firma kârlarını maksimize etmek isteyen işletmeler doğrudan yabancı sermaye yatırımı(DYY) gerçekleştirmeye başlamışlardır. DYY ile ülkeye gerçekleşen fon transferi, bankalar için kaynak yaratmakta ve bu kaynak fon ihtiyacı olanlara aktarılmaktadır. Dolayısıyla DYY akışı ile birlikte ülkede fon ihtiyacı karşılanmaktadır. Bu nedenle yabancı sermaye ile ilgili geldiği ülkenin tamamına etki etme potansiyeli olduğu söylenebilir. DYY, makro-ekonomik ve dışsal etki bakımından da ülke ekonomisinin büyük bir bölümünü ilgilendirmektedir. Ayrıca yatırım yapılan sektörün gelişimi, know-how ve teknoloji transferi açısından da DYY yatırımları oldukça önemlidir. Türkiye'ye gelen DYY fon kaynaklarının yanı sıra, cari açığa, gayri safi yurt içi hasılaya (GSYH), istihdama, rekabet ile artan kalite standartlarına yaptığı pozitif katkı da aşikârdır. Ayrıca artan üretim, ticaret hacmi ve kazancın yükselmesi ile bankacılık sistemine gerek mevduat gerekse kredi hacmi olarak büyük artış sağlaması da yabancı sermayenin dolaylı etkileri arasındadır. Sektöre ikincil etkileri ise gelişen pazar ile hizmet standartları, ürün çeşitliği ve nihayetinde kârlılığa çarpan etkisi yapmasıdır. Bu anlamda çalışmanın konusunu oluşturan DYY ile bankacılık sektörünün kârlılığı arasındaki ilişki, Türkiye ekonomisi de gözönüne alındığında oldukça önemlidir. Bu önem neticesinde DYY ile bankacılık sektörünün kârlılık ilişkisinin analizi yapıldığında DYY'ı takip eden iki dönemden sonra bankacılık sektöründe kârlılığa pozitif etki yaptığı sonucunu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada elde edilen bir diğer çarpıcı bulgu da bankacılıktaki kârın ülke büyümesini tetiklemesidir. Bu noktada finans hesabı/kredi stoğu oranının kârlılığa sağladığı pozitif katkı da büyüme üzerine çıkan sonucu desteklemektedir. Nitekim ödemeler dengesindeki yer alan Türkiye'ye gerçekleşen yabancı sermaye akışındaki artış, kredi artışı sağlamakta bu da büyümeye pozitif etki yapmaktadır. Bu çalışma ile DYYnin bankacılığa olan katkısı birçok boyutu ile incelenmeye çalışılmış olup bu veriler ışığında yabancı sermayenin yalnızca bankacılık sektörünün kârlılığı için değil Türkiye'nin ekonomik büyümesi, finansal piyasalarının derinleşmesi, mal ve hizmet üretiminin hem nitelik hem nicelik olarak gelişmesi için önemli olduğu kanaati oluşmaktadır. Ancak yine bu çalışma neticesinde DYY çekilmesinde rekabetçi yapısını sürdürürken yerli üreticiyi de koruma altına alacak yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Companies which want to maximize their profits with globalization began to perform foreign direct investment (FDI). The transfer of funds to countries with FDI, create resources for banks and these resources are transferred to those who need funds. Hence the need for funds in the country is satisfied by FDI inflows. Thus, it is possible to say that foreign capital has the potential to impact the entire country where it flows. FDI, is also concerned with large part of the economy in terms of external and macro-economic impact. In addition, FDI investments are very important with regards to development of the industry where investments are made, know-how and technology transfer. In addition to FDI funding sources coming to Turkey their positive contribution to current account deficit, gross domestic product (GDP), employment and increasing quality standards are evident. Moreover, increasing production, trade volume and improvement in earnings result in big increase in both banking deposit and credit volume rates can be mentioned as indirect effects of foreign capital. Their secondary effects on sector can be defined as development of markets and service standards, product variety and accordingly a multiplier effect on profitability. Relationship between profitability of the banking sector and FDI as subject matter of this study is very important considering Turkish economy. As a result of this importance when we analyze profitability relationship between banking sector and FDI it is found that FDI influences profitability of banking sector positively after two subsequent periods. Another striking finding obtained in this study is that profitability of banking triggers growth in the country. At this point, positive contribution of financial account / credit stock ratio to the profitability supports growth rate. Indeed, the increase in foreign capital inflows to Turkey in payment balance provides a positive impact on credit growth which then improves overall growth. With this study we have investigated contribution of FDI over banking with many dimensions and under the light of these data it is determined that foreign investment doesn't affect profitability of banking sector but it is important for Turkey's economic growth, deepening of financial markets and development of goods and services production in terms of quantity and quality. However, it is expected that legal provisions to protect local producers should be enacted while competitive structure is sustained after withdrawal of FDI according to this study.