Kazakistan bankacılığı ve Türk bankacılığının Kazakistan bankacılığına etkileri
The Banking of kazakhstan and the effects of Turkish banks on Kazakhstan banking sector
  1. Tez No: 100378
  2. Yazar: JAZİRA AHMETOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bütün sistemlerin doğasında değişim, yeni, devamlı hareket, bir şekilden bir şekle dönüşme mevcuttur. Bazı sektörler ise değişimle daha iç içedirler. Finans sektörü ve özellikle bankacılık da kaçınılmaz biçimde değişimin hem öznesi hem de nesnesidir. Hem değişen hem değişime yol açan ve kendi dışındaki değişimden doğrudan etkilenen bir sektördür. Şüphesiz bankacılığın değer üretme faaUyetierinin, para ve bilgi gibi hem alışkanlığı yüksek hem de beklemeye ve duraklamaya tahammülü olmayan unsurlar üzerine oturması bu durumun en önde gelen etkenidir. Bankacılığın esnek ve dinamik olması, çevresindeki gelişmeleri adım adım izlemesi çok önemlidir. Bankacılık sektöründe bütün dünyada son 20 seneden beri büyük bir değişim yaşanmaktadır. Geleneksel bankacılık bir çok faktörün etkisi altında günümüzde önemli bir yapısal değişim göstermektedir.Artık mevduat toplayıp bunu ferdi olarak verme şeklindeki bankacılık anlayışı giderek tarihe kanşmaktadır.Bankalar bütün dünyada kredi verme kurumlan olmaktan ziyade, normal bir ticari işletme gibi kar maksimizasyonu ve etkinliği hedefleyen finansal hizmet kurumu haline gelmektedir. Bu süreçte yeniliklerin izlenmesi ve olanaklı olduğu ölçüde öncü olunmaya çalışılması gerekmektedir. Dünya pazarı, tek pazar olan global pazar haline gelmekte olup, bu pazarın ana özelliği talebin globalleşmesidir. Finansal sistemde önemli rolü * olan bankacılıkta, son dönemlerde yeni yönelimler mevcuttur. Bu yem yönelimleri globalleşme, finansal yenilik ve teknolojik gelişme, menkul kıymetleşme, deregülasyon ve uluslararasılaşmadır. Dünya bankacılık sektörü bu yenilikler sonucu daha hızlı ve verimli çalışan aynı zamanda yer, zaman ve diğer sınırlar tanımadan hizmet veren kurumlar haline gelmişlerdir. Dünya bankacılık sektöründe bu gelişmeler olurken Kazakistan bankacılık sektörü ülkenin bağımsızlık kazanmasıyla gelişmeye başlamıştır. Bu gelişmeleri ve yeni gelişmekte olan Kazakistan pazarını ve bankacılık sektörünü daha iyi tanıyabilmek açısından Kazakistan bankaları ile ilgili son gelişmeler, bankacılıkmevzuatları, Kazakistan Merkez Bankası işlevleri, para ve kredi politikaları, Kazakistan borsası ve Kazakistan bankacılık sektörü ile ilgili konular ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak Kazakistan bankacılık sektörünün çok hızlı gelişme gösterdiği görülmüştür. Kazakistan bankacılık sektörünün hızlı gelişmesinde Türk bankalarının büyük katkısı olmuştur. Türk bankaları olan Türkiye Kazakistan Uluslararası Bankası, Demir Kazakistan Bankası, Kazakistan Ziraat Bankası ve Uluslararası Almatı Bankası hem Kazakistan bankacılık sektörüne ilk yatırım yapan bankalar olarak diğer yabana bankaların girişini sağlamış, hem de gelişmiş bankacılık hizmetleri, teknoloji ve teknikleri ile Kazakistan bankalarına katkıda bulunmuştur. Bu katkıları eğitim, yeni finansal teknikler ve araçlar, teknolojik gelişme ve modernleşme, örgütleşme, risk ve likidite yönetimi olarak sıralamak mümkündür. Ayrıca bu Türk bankaları sadece Kazakistan bankacılık sektörüne katkılar sağlamakta kalmayıp, bunun yanında Kazakistan Sermaye Piyasasına ve ekonomisine katkılar sağlamıştır. Sonuç olarak Kazakistan bankacılık sektörü her ne kadar dünya bankacılık sektörünün hızlı değişimine ayak uydurmada çok fazla gelişme göstermese de, hem merkez bankası işlevleri, hem para ve kredi politikaları, hem de bankaların yeniden yapılanması ve denetimi yönünden hızlı bir gelişme göstererek karlı bir pazara dönüşme yolundadır. Bununla birlikte sektörün daha hızlı gelişerek hem uluslararası standartları yakalayıp dışarıya açılabilmesi hem de ülkeye sermaye girişi yönünden önemli kaynak oluşturacak yabancı yatırımları çekebilmesi çok önemlidir. Bunun için bankacılık sektörünün, incelenmesi ve üstünde durulması gereken sorunları ele alınarak, bu sorunlarla ilgili öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the nature of the all systems there occur changings, new and constant movement, turning from one shape into another. Some sectors are also inside the changing itself. Financial sector, especially banking is inevitably both the subject and object of the changing. It is a sector which changes itself, leads the changing or is effected by the external changing directly. It is a leading factor of banking that the service producing activities of banking is dependent on the elements such as money and knowledge, which are either of a higher habituals or the ones not durable to waiting and immobility. It is important for banking to be flexible and dynamic and to follow up the progress around step by step. There has been a great change in the banking sector all over the world for the last two decades. Traditional banking, today has been revealing an important structural changing under the effects of several factors. The banking concept aiming at collecting deposits and loaning it individually is becoming unpopular. The banks all over the world have become the financial service companies which are aiming at profit maximization and effectiveness like a usual commercial firm, rather than being the companies of loaning. It is necessary to follow up the innovations and to be the leader as much as possible in this process. The world market is becoming as a global market which is the only one and the feature main of this market is the globalization of demand. There exist new tendencies recently in banking which is of a great importance in the financial systems. This new tendencies are globalization, financial innovations and technological progresses, securitization, deregulation and transnationalization. As a result of these innovations, the world banking sector has turned into the companies which offer high quality service beyond place, time and other limits by working fast and efficiently. While these developments have been happening in the world banking sector, the banking sector of Kazakhstan has been just progressing after the independency ofIV the country. In order to recognize the developing market and banking of Kazakhstan better, the latest developments of Kazakhstan banks, the banking regulations, the function of Central Bank, money and credit policies, Stock market and the other topics related to banking sector of Kazakhstan have been examined in detail. Subsequently, it has been observed that the banking sector of Kazakhstan is developing rapidly. In this rapid development of banking sector of Kazakhstan there has been a great contribution of the Turkish banks. Of the Turkish banks: TKI Bank, KZI Bank, Demir Kazakhstan Bank and IBA Bank are the ones which allowed the enterance of the other foreign banks as the first investing banks to banking sector of Kazakhstan and also they have had a great contribution to the Kazakhstan banks through their highly developed banking services, technics and technologies. These contributions can be subtitled as education, new financial technics and tools, technological development and modernisation, risk and liquidity management. These Turkish banks did not only help to the banking sistem of Kazakhstan, they also contributed to The Capital Market of Kazakhstan and its economy. As a conclusion, although the banking sector of Kazakhstan has not much developed through the innovation in the world banking, it is on the way of being a profitable market showing a great and rapid progress in either Central Bank function, money and credit policies or restruction and supervision of the banks. Moreover, it is so important for the sector to develop and to be international rapidly by reaching the international standards and also to tempt foreign investments which has vital priority for capital enterance into the country. Regarding to this purpose the problems of banking sector that need to be solved have been determined and suggestions to them have been presented. iffi WHWU* M-JES2ÎS w «a"*