Köy enstitüleri projesi ve bir örneklem olarak Pazarören Köy Enstitüsü
Pazarören Village Institute as a village institute project and a samples
  1. Tez No: 541746
  2. Yazar: TALİP KURŞUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Devletlerin ve toplumların gelişmeleri ve hayatta kalmaları eğitimle ve eğitimin kalitesiyle yakından alakalıdır. Dolayısıyla eğitim, geçmişten geleceğe devletlerin ve toplumların üzerinde kafa yorduğu bir alan olmuştur ve olacaktır. Eğitimin kalitesi ise dönemsel şartlar ve ihtiyaçlar ölçeğinde belirlenmektedir. Dönemsel şartlar altında ihtiyaçların ne derece karşılanabildiği burada önem taşımaktadır. Osmanlı Devleti'nde modernleşme ihtiyacı oluşana kadar eğitim din temelli olmuş ve Sıbyan mektepleri ile Medreseler aracılığıyla verilen bu eğitim yeterli görülmüştür. Ancak bu eğitim şeklinin özellikle Batının Osmanlı Devleti'ne üstünlük kurduğu dönemlerde yeterli olmadığının, toplumu ve devleti geliştirici özelliğini yitirdiğinin farkına varılmıştır. Bu farkındalık eğitimde modernleşme ve yenileşme çabalarını beraberinde getirmiştir. Islahat ismiyle anılan bu yenileşme çabaları ilköğretim ve öğretmen yetiştiriciliği alanlarında da kendini göstermiştir. Bu iki alana yönelik yapılan yenileşme hareketleri modern eğitimi verebilecek öğretmen yokluğunun giderilmesi ve eğitimin ilk aşamasından başlayarak halledilmesi amaçlarından dolayıdır. Milli Mücadele kazanılıp yeni devlet kurulana ve Cumhuriyet ilan edilene kadar bu ıslahatlar hiçbir zaman istenilen ölçüde başarı getirmemiş ve istenilen hedeflere ulaşılamamıştır. Tanzimat ile başlayan dönemde köylünün eğitimi sorunu fark edilmiş, Milli Mücadele döneminde mücadeleye katılmak için Anadolu'ya geçen aydın kesim köylerin birçok yönden olduğu gibi eğitim yönünden de ihmal edildiğinin bizzat şahidi olmuştur. Bunun sonucunda Cumhuriyet döneminde Anadolu köylüsünün eğitimi meselesinin özenle üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda ülke nüfusunun yüzde 75'inin köylerde yaşaması köylülerin eğitilip köylerin kalkındırılması meselesine öncelik verilmesine neden olmuştur. Bir diğer ifade ile köylülerin eğitilmesi ve köylerin kalkındırılması meselesi ihtiyaç halini almıştır. Bu doğrultuda köylerde görev yapacak ve köylüye köyle ilgili her konuda örnek olacak tipte öğretmen yetiştirilmesi fikriyle hareket edilmiştir. Bu fikirle birlikte köylüyü eğitmesi için birçok kurum devreye sokulmuştur. Şüphesiz bu kurumların en önemlisi 1940 yılında açılan Köy Enstitüleri olmuştur. Köy Enstitüleri köye ve köylüye dair sorunların tamamına çözüm üretilmesi için bir sistem olarak meydana getirilmiş, eğitim-öğretim programları buna göre düzenlenmiş ve işleyiş şekilleri ile vazifeleri buna göre belirlenmiştir. Ülkeye 14 sene hizmet eden bu kurumlar nihayetinde siyasete bulaştırılmış, öğrenci ve öğretmenler siyasi çekişmelere alet olmuş ve bu kurumlar birçok yönden eleştirilerek 1954 yılında kapatılmıştır. Çalışmanın ana konusunu bahsi geçen Köy Enstitüleri'ne gelinen sürecin ve Köy Enstitüleri'nin incelemesi oluşturmuştur. Köy Enstitüleri içerisinden bir örnek olarak ise Pazarören Köy Enstitüsü ele alınmıştır. Bilim Kodu : 117111 Anahtar Kelimeler : Öğretmen Yetiştiriciliği, İlköğretim, Köy Enstitüleri, Pazarören Sayfa Adedi : 254 Danışman : Doç. Dr. İsmail AKBAL
Özet (Çeviri)
The development and survival of states and societies are closely related to the quality of education and training. Education, therefore, has become and will be a field of thought for the past and future of states and societies. The quality of education is determined by periodic conditions and needs scale. It is important here that the requirements can be met under periodic conditions. Until the need for modernization was established in the Ottoman State, education was based on religion, and this training given through medicines and lectures was considered sufficient. However, it was realized that this form of education was not enough, especially during periods when Bat was superior to the Ottoman State, that it lost its social and state-building qualities. This awareness has brought along efforts to modernize and innovate in education. These reform efforts, which are called as Islahat, have also shown themselves in the fields of primary education and teacher training. The renewal movements in these two areas are due to the elimination of the lack of teachers who can provide modern education and the purpose of starting from the first stage of education. Until the National Struggle was won and the new state was established and the Republic was declared, these reforms never brought success to the desired scale and the desired targets could not be reached. The education problem of the villagers was noticed during the period beginning with the Tanzimat, and the intellectuals who passed Anatolia to participate in the struggle during the National Struggle period became witnesses that many of the villagers were neglected in terms of education as well. As a result, the education issue of the Anatolian peasantry was carefully emphasized during the Republican period. At the same time, 75 per cent of the population of the country is living in the villages, leading to the priority of educating the villagers and improving the peasants. In other words, the issue of educating the villagers and the development of the villagers became a necessity. In this direction, the idea of educating teachers is to act in the villages and to be an example for every issue related to the villagers and the villagers. With this idea, many institutions have been introduced to train the peasantry. Undoubtedly, the most important of these institutions was the Village Institutes opened in 1940. The Village Institutes have been brought to the market as a system for the solution of all the problems related to the villagers and the villagers and the education programs have been arranged accordingly and their working styles and duties have been determined accordingly. These institutions, which served the country for 14 years, were finally infected with politics and students and teachers became tools for political controversy, and these institutions were closed down in 1954, criticized in many ways. The main topic of the work was the examination of the process and the Village Institutes that came to the Village Institutes. As an example from the Village Institutes, the Village Institute of Pazarören was discussed. Science Code : 117111 Key Words : Teacher Training, Primary Education, Village Institutes, Pazarören Number of Pages : 254 Consultant : Assoc. Prof. Dr. İsmail AKBAL