Kinezyofobi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between Kineshophobia and life satisfaction
  1. Tez No: 541754
  2. Yazar: EMRULLAH SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKŞİN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kinezyofobi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek ve yaş, medeni durum, fiziki görünüm memnuniyeti, gelir düzeyi ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, 117 erkek ve 39 kadın olmak üzere toplam 156 sporcu bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların yaşı 15-51 arasındadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve Yaşam doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Tampa Kinezyofobi Ölçeği 17 madde, Yaşam doyumu Ölçeği 5 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada veri analiz tekniği olarak Pearson Korelâsyon katsayısı, t testi ve ANOVA (F testi) testi kullanılmıştır. Veriler SPSS 11,5 programı ile analiz edilmiştir. Kinezyofobi ile yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Sporcuların, kinezyofobi düzeyinin düşük ya da yüksek olması, yaşam doyumu ile ilişkili değildir. Kinezyofobi düzeyleri ile yaş, medeni durum, fiziki görünüm memnuniyeti, gelir düzeyi ve eğitim düzeyi değişkenleri arasında anlamlı olarak farklılık olmadığı görülmektedir. Yaşam doyumu düzeyleri ile yaş, medeni durum, fiziki görünüm memnuniyeti, gelir düzeyi ve eğitim düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Buna göre bu araştırmada, 26 ve üzeri yaş, evli, gelir düzeyi yüksek, fiziki görünümden memnun ve üniversite mezunu olan sporcularda yaşam doyum düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between kinesophobia and life satisfaction and to see whether there is a significant difference according to age, gender, marital status, satisfaction of physical appearance, income level and level of education. Participants consisted of total 156 athletes, 117 male and 39 female. Participants are between 15 and 51 years old. Personal information form, Tampa Kinesiophobia Scale and Life Satisfaction Scale were used as data collection tools in the study. Tampa Kinesiophobia Scale consist of 17 items, Life Satisfaction Scale consist of 5 items. Pearson correlation coefficient, t test and ANOVA (F test) test were used for the statistical analysis. Data were analyzed with the SPSS 11.5 package programme. There is no significant relationship between kinesophobia and life satisfaction. The low or high level of kinesophobia of the athletes wasn't related to the life satisfaction. Kinesophobia levels are not significantly different according to age, gender, marital status, satisfaction of physical appearance, income level and education level. Life satisfaction levels were found to be significantly different according to age, gender, marital status, satisfaction with physical appearance, income level and education level. According to this research, it was observed that there was a significant difference in the level of life satisfaction among the athletes who were 26 and over years old, married, female, high level of income, satisfied with physical appearance and university graduates.