Ödev ve sorumluluklarının ihlali halinde kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması
Preventive suspension of public officials in breach of duties and obligations
- Tez No: 541753
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kamu hizmeti, toplum için gerekli olan sağlık, eğitim, güvenlik gibi önemli konularda üretilen hizmetleri kapsamaktadır. Devletin yaptığı bütün faaliyetleri birer kamu hizmeti olarak nitelemek mümkündür. Devlet, kamu hizmetini, kamu görevlileri aracılığıyla yerine getirmektedir. Kamu görevlileri, belli haklara ve yükümlülüklere sahiptir. Kamu hizmetlerini de bunları gözeterek yerine getirmekle yükümlüdür. Devlet memurlarının içinde bulunduğu statü ve ayrıldığı kategoriler detaylı bir biçimde incelenmelidir. Bu çalışmada devlet memurları devlet memurlarının ödev ve sorumlulukları detaylı bir biçimde ele alınmış devlet memurlarının sahip oldukları haklardan bahsedilmiştir. Ayrıca konuyla ilgili olarak 1961 ve 1982 Anayasalarındaki düzenlemeler ele alınmıştır. Kamu görevlisinin ne olduğu ve kapsamı yanında kamu görevlilerine uygulanacak görevden uzaklaştırma tedbirinden bahsedilmiştir. Devlet memurlarının sahip oldukları bazı haklar yalnızca görev başında bulundukları zaman değil haklarında görevden uzaklaştırma kararının verildiği durumlarda da geçerliliğini korumaktadır. Bir devlet memurunun ödev ve sorumluluklarını ihlal etmesi halinde başvurulan ve tedbir niteliği taşıyan görevden uzaklaştırma kararının söz konusu memur açısından bir cezai yaptırıma dönüşmemesi gerekmektedir. Bu çalışmada, tedbir niteliğindeki ve bir yönüyle disiplin cezasına benzeyen görevden uzaklaştırma kurumu devlet memurlarının ödev ve sorumluluklarının ihlali kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Public service covers services that are required by the community such as healthcare, education and security. All the activities of the state can be described as a public service. The state performs public services through public officials. Public officials have certain duties and obligations. They are obliged to fulfill public services by taking these duties and obligations into account. The status of the public officials and the categories to which they are divided should be examined in detail. The duties and obligations of public officials are examined in detail in this study and the rights of public officials are mentioned. In addition, the regulations of the 1961 and 1982 Constitutions are discussed. The definition and the scope of public official and preventive suspension from duty are mentioned. Some rights of civil servants remain valid not only when they are on duty but also when they are preventively suspended. In the event that a public official violates his/her duties and responsibilities, the decision of preventive suspension, which has the nature of the measure, should not be turned into a criminal sanction for that official. This study examines the preventive suspension that resembles a disciplinary punishment as a measure in the scope of violation of duties and obligations of public officials.