أثر أساليب التفكير الإبداعي في تطوير الكفاية المعْرِفيَّة لدى مُعلِّمي اللغة العربية للناطقين بغيرها
Yabancılara Arapça öğretmenin yaratıcı düşünme teknikleri bilgisinin öğretmenin yeterliliğine etkisi
- Tez No: 541755
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Arapça'nın öğretilmesine etki eden pek çok faktör bulunmaktadır. Bu dilin öğrenilmesinde, öğretmen ve öğrenci ortak bir çaba içinde olmalıdır. Öğretmen, öğrencinin ihtiyaçlarına cevap veren motive edici yöntemleri kullanmalı; öğrenci ise karşılaştığı zorlukları çözmede kendine has öğrenme yöntemlerine sahip olmalıdır. Bu öğrenci için her türlü bilgiye ulaşılabilen bir çağda zor değildir. Deneysel araştırmalarda görüldüğü üzere yaratıcı düşünce yöntemini kullanmak, öğrenme sürecini kolaylaştıran çok etkili bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, yaratıcı düşüncenin ne olduğunu tüm yönleriyle açıklamak ve beyin üzerinde yapılan araştırmalara dayanarak bu düşünce tarzının normal zekâya sahip kişilerde öğrenme becerilerini kat kat arttırdığını göstermektir. Yine bu çalışma, yaratıcılığın ortaya çıkmasına yardım eden etkenler, yaratıcı düşünce ile Arapça öğrenimi arasındaki ilgi ile bu düşünce tarzının tüm dil becerilerinde nasıl kullanılacağını, uygulamayla nasıl uyumlu hale getirileceğini açıklamaktadır. Ayrıca araştırma, yaratıcı düşünmenin, bilgiyi organize etmede, unutkanlığı azaltmada, odaklanma ve dikkat gibi bilişsel süreçleri kullanmada, kişinin karşılaştığı sorunlar karşısında düşüncesini yeniden düzenlemesinde, karar almadaki rolüne dikkat çekiyor. Bu yöntem, tereddüt ve endişe göstermeden öğrencinin ifade özgürlüğü sağladığından kaygısız güvenli bir öğrenme ortamı oluşturmasıyla ön plana çıkıyor. Son olarak, performansın arkasında yatan bilişsel yeterliliği ve bu yöntemlerin hem öğretmen hem de öğrencinin performansını nasıl etkilediğini açıkladık. Çalışmanın hedefini gerçekleştirmek için betimsel yöntemi kullandık ve İstanbul'da ana dili Arapça olmayanlara dil eğitimi veren öğretmenlerin yaratıcı düşünce ve bazı ders teknikleri hakkında bilgi düzeylerini ölçmeyi hedefledik. Anket sonucunda, Arapça öğretmenlerinin bu metotlarla ilgili bilgi düzeylerinin düşük olduğunu gördük. Ayrıca, çalışmanın örneklem tahminlerinin ortalamalarında ve (α ≤ 0.5) istatistiksel gösterge düzeyinde cinsiyet, tecrübe ve akademik seviye gibi değişkenlerden kaynaklanan istatistiksel farklılıklar olmadığı da ortaya çıkan sonuçlar arasında yer almaktadır. Son olarak, tüm bu sonuçların ışığında bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the extent of cognitive competence required in creative thinking and some of the techniques of creative thinking among the teachers of Arabic language for non-Arabic speakers in universities that teach Arabic in Istanbul. The random sample included (58) female and male teachers from different public and private universities. To achieve this aim we used the descriptive approach; we designed a questionnaire to measure cognitive competence. The questionnaire covered six areas that specifically measure the knowledge of creative thinking and creative action. After we confirmed the validity of the virtual and internal questionnaire, we carried out the study. The findings showed that the level of creative thinking and factors that help in the emergence of creativity were low among the sample. Knowledge of the principles and foundations of the methods dealt with in the study were also low. The results showed that there were no statistically significant differences between the average estimates of the sample in creative thinking at (p=