Aile ve sosyal politikalar gençlik ve spor kulüpleri yöneticilerin algıladıkları etkileme taktikleri ile iş performansları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between family and social policies, youth and sports clubs managers perceptions of affecting tactics and job performances
  1. Tez No: 541760
  2. Yazar: YALÇIN TÜKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gençlik ve Spor Kulüplerindeki yöneticilerin algıladıkları etkileme taktikleri ve bu algılarının iş performansları üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada, betimsel tarama yöntemi kullanılarak yöneticilerin etkileme taktikleri ve iş performansına yönelik algıları; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, sporcu öz geçmişinin olup olmaması ve spor yöneticilik süresi değişkenlerine göre karşılaştırılarak incelenmiştir. Diğer taraftan ilişkisel araştırma deseni yardımı ile etkileme taktikleri ile iş performansı arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Bu araştırmanın örneklem grubunu 2018 yılında Türkiye'de görev yapan Aile ve Sosyal Politikalar Gençlik ve Spor Kulüplerindeki 526 yönetici oluşturmaktadır. Çalışmada verilerin toplanmasında demografik bilgi formu, iş performansı ölçeği ve etkileme taktikleri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yöneticilerin ölçeklerden almış oldukları puanlar parametrik analiz teknikleri (ilişkisiz örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi) kullanılarak; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, sporcu öz geçmişleri ve spor yöneticiliği süresi değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca etkileme taktiklerinin iş performansı üzerindeki etkisini belirlemek için yapısal eşitlik modeli analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma veri analizi sonuçlarına göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gençlik ve Spor Kulüplerindeki yöneticilerin etkileme taktiklerine yönelik algılarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Spor yöneticilerinin etkileme taktikleri cinsiyetlerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemiştir. Bununla birlikte spor yöneticilerinin etkileme taktikleri yaşlarına ve eğitim durumlarına göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca yöneticilerin spora ilişkin özgeçmişleri ve aktif spor yapma durumları etkileme taktiklerini kullanma açısından kısmi farklılıklar ortaya koymuştur. Sporcu öz geçmişi bulunan katılımcıların bilgilendirme ve danışmaya yönelik etkileme taktikleri algılarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bir diğer bulgusu ise bağımlı değişken olan iş performansı konusundadır. Yöneticilerin görev performansı, bağlamsal performans ve genel iş performanslarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Bununla birlikte spor yöneticilerinin iş performansları cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ayrıca yöneticilerin iş performansı ölçeğinin alt boyutu olan görev performansı puan ortalamalarının yaşa ve eğitim durumlarına göre farklılık göstermemiştir. Bununla birlikte yöneticilerin eğitim durumları ile iş performansları arasında anlamlı ilişkiler söz konusudur.“Lisans”ve“lisansüstü”eğitim mezunu katılımcıların bağlamsal performans puan ortalamalarının,“ortaokul ve lise”mezunu meslektaşlarından manidar düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yöneticilerin görev performansı, bağlamsal performans ve genel iş performansları ile sporcu öz geçmişleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak spor yöneticilerinin etkileme taktiklerini kullanım durumları ve iş performansları arasında anlamlı ilişkiler söz konusudur. Spor yöneticilerinin etkileme taktiklerine yönelik algıları arttıkça iş performansları da artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of perceived influence tactics of managers in the Youth and Sports Clubs of Ministry of Family and Social Policies and their effects on job performance. In the study, by using descriptive survey method, managers' influence tactics and their job performance percetions have been examined by comparing with variables; gender, age, educational status, presence of athletes background, and sport management period. On the other hand, with the help of relational research model; the relationship between influence tactics and job performance were revealed. The study group consisted of 526 managers in the Family and Social Policies Youth and Sport Clubs in Turkey, in 2018. In the study, demographic information form, job performance scale and influenece tactics scale were used. The scores of the managers who participated in the research were taken from the scales were compared according to variables: gender, age, educational status, presence of athletes background and sport management period by using parametric analysis techniques (unrelated sample t test, one-way analysis of variance). In addition, structural equation model analysis was carried out to determine the effect of influence tactics on job performance. According to the results of research data analysis, it was seen that the perceptions of the managers in the Youth and Sports Clubs of the Ministry of Family and Social Policies towards the tactics of the influence were at the middle level. The influence tactics of sport managers doesn't show significantly differences according to their gender. However, sport managers' tactics of influence vary according to their age and educational status. In addition, managers sports history and sporting situations shows partial differences in terms of the use of influence tactics active. It was determined that the participants who had athletic background had significantly higher perceptions of influence tactics about information and consultation. Another finding of the study is the job performance which is dependent variable. It was found that managers' performance, contextual performance and overall job performance were high. However, the performance of sports managers does not show a significant difference according to their gender. In addition, the sub-dimension of the job performance scale of the managers did not differ according to their age and educational status. However, there are significant relationships between managers' educational status and job performance. It is determined that the contextual performance mean scores of the graduates are significantly higher than junior high school and high school graduate. No significant relationship was found between managers' performance, contextual performance and general job performance and sports backgrounds. Finally, there are significant relationships between sport managers' use influence tactics and job performance. As the managers' perception of the influence tactics increases, their work performance also increases.