Ölüm olayının vergi hukuku açısından değerlendirilmesi
An examination of death in terms of tax law
- Tez No: 541768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BİYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yaşamın tamamlanmasıyla meydana gelen ve her canlının karşılaştığı ölüm, kavramsal olarak farklı disiplinlere konu olmuştur. Felsefe ve din bilimleri, sosyal bilimler ve hukuk biliminde ölüm, çeşitli açılardan ele alınan çok yönlü bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Türk Vergi Hukukunda miras ve mirasçıların sorumlulukları ve ödevleri konusu ele alınmıştır. Literatür taraması araştırma yöntemiyle yapılan çalışmada ölüme bağlı olarak vergi kanunlarındaki yapılan düzenlemelere yer verilmiş, özellikle mirasçıların bildirimde bulunma, beyanname verme, verginin ödenmesi ödevlerinin yanı sıra işe devam etme, istisnalardan yararlanma, vergi dairesine karşı uzlaşma, dava açma hakları vb. pek çok husus irdelenmiştir. Literatür yanında idare tarafından oluşturulan özelge, tebliğ vb. kaynaklara ve bunun yanında yargısal içtihatlara da yer verilmiştir. Çalışma sonucunda mirasçıların sorumluluklarında ve ödevlerinde tespit edilen sorunlar ifade edilerek çözüm önerilerinde bulunulmuş ve konu bir bütün olarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Death, which is a part of life and ultimately suffered from all living things, has been conceptually subject to different disciplines. The concept of death was examined in philosophy, religious sciences, social sciences and law with details. In this study, the inheritance, the responsibility of the heirs and their obligations, like notification of the inheritance of the heirs, the declaration of taxpayers, the continuation of the work after death, the use of exceptions, the negotiation of the tax office and the right of litigation, are examined with literature research method. Additionally, it was included advance ruling and communiques by ministry and judicial decisions. At the result of the study, there is some determinations and offers out the responsibility of the heirs and their obligations.