İş doyumu ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Hizmet sektöründe bir uygulama
The relationship between job satisfaction and organizational commitment: An application in service sector
  1. Tez No: 541769
  2. Yazar: KÜBRA ERDAĞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ERKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde işini severek yapan ve örgütüne istekle bağlı olan insanların varlığı kurumlar için önem teşkil eden bir konudur. Bu çalışmada insanların çalışma hayatını etkileyen ve yönlendiren iş doyumu ile örgütsel bağlılık kavramları üzerinde durulmuştur. Hem kurumların hem de çalışanların başarısını belirlemede etkili olan bu kavramların hangi faktörlerden etkilendiği ve var olmaları ya da olmamaları halinde hangi durumların ortaya çıkabileceği konusunda bilgi verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında bir vakıf üniversitesi çalışanlarına yönelik iş doyumu (P. Spector tarafından geliştirilen the Job Satisfaction Survey) ve örgütsel bağlılık (Meyer, Allen, & Smith tarafından geliştirilen Employee Commitment Survey) anketleri uygulanmıştır. Bu anketlerin yanı sıra çalışanlara yaş, cinsiyet, kurumdaki hizmet süresi gibi demografik özelliklerini belirleyen sorular sorulmuştur. Bu özelliklerin iş doyumunun alt boyutları olan ücret, terfi, yönetim vb. ile örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal, devamlılık ve normatif bağlılığı ne şekilde etkilediği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today of people who do their jobs gladly and are willingly depended on their organization is an important issue for the institutions. This study focuses on the concepts of job satisfaction and organizational commitment that affect and guide people's working life. These factors, which are effective in determining the success of both the institutions and the employees, are informed about the factors which are influenced by the factors and the situations in which they exist or if they are not. It is cleared up by which factors these concepts, which are effective in determining the success of both the institutions and the employees, are influenced and which situations occur if they exist or not. In the application part of the study, job satisfaction (The Job Satisfaction Survey developed by P. Spector) and organizational commitment (Employee Commitment Survey developed by Meyer, Allen, & Smith) surveys were applied for a foundation university employees. In addition to these surveys, employees were asked questions which determne their demographic characteristics such as age, gender, service duration in the institution. These features are the sub-dimensions of job satisfaction, such as wages, promotion, management and so on. and how organizational commitment affects the sub-dimensions of emotional, continuity and normative commitment. This study exposed how these characteristics affect wage, promotion, management etc. which are the sub-dimensions of job satisfaction, and emotional, continuity and normative commitment which are the sub-dimensions of organizational commitment.