Taşınabilir cihazlar için yerli batarya geliştirilmesi
Development of national battery for portable devices
  1. Tez No: 541776
  2. Yazar: ONUR DEMİRGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HERMAN SEDEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Taşınabilir cihazlarda, ister askeri alanlarda ister ticari alanda şarj konusu çok önemli olmaktadır. Bir pilin ne kadar sürede şarj olduğu, pilin boşalma süresinin uzunluğu ve pilin güvenliği gittikçe önem kazanmaktadır. Bunun sebebi cihazların gittikçe küçülüp, hafifleşip aynı zamanda performansının arttırılmaya çalışılmasıdır. Bu durumda, enerji ihtiyacı arttıkça hem pillerin kimyasal yapısı değiştirilmiş hem de pil ömrünü uzatmak için çeşitli pil optimizasyon yöntemleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu tezin esin kaynağı olan pilin kimyası Tübitak Enerji Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir. 6 Amper-Saat (Ah) kapasiteli (Lityum - İyon) pil hücrelerinin taşınabilir cihazlarda kullanılabilmesi için, pilin kimyasal yapısı da dikkate alınarak elektronik modüller gerçekleştirilmiştir. Elektronik modüllerce eklenen yetenekler sayesinde pil, sıcaklığı kontrol edilebilen güvenli, şarj miktarı hassas bir şekilde ölçüldüğü için yarı yolda bırakmayan bir sistem haline getirilmiştir. Çalışmanın başından beri sadece pili kullanılabilir hale getiren bir modül oluşturmaya çalışılmamış, ayrıca ticari ürünlerin yetenekleriyle karşılaştırma yapılarak onların kalitesine ulaşmaya ve hatta ötesine geçme yolunda çalışma hedeflenmiştir. Çalışmanın sonunda taşınabilir cihaz pili konusunda dışa bağımlılığın azaltılması ve en az ithal edilen ürünlerin kalitesinde, sivil ve askeri uygulamalarda kullanılabilecek bir pil ailesi elde edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Portable devices, whether military or commercial area charging is very important. The battery life of a battery, the length of time it takes to discharge the battery and the safety of the battery are becoming increasingly important. This is because the devices are getting smaller and smaller, and at the same time trying to increase their performance. In this case, both the chemical structure of the batteries changed as the energy requirement increased and various battery optimization methods were developed to extend the battery life. The chemistry of this thesis was developed by Tübitak Energy Institute. 6 Amper-hour (Ah) capacity (Lithium-Ion) battery cells can be used in portable devices, taking into account the chemical structure of the battery is made of electronic modules. Thanks to the capabilities added by the electronic modules, the battery has been transformed into a system which is safe to control the temperature thanks to the module attached to it, and as a way of measuring the amount of charge. Since the beginning of the study, it has not been attempted to just create a module that makes the battery usable, and it is aimed to compare with the capabilities of commercial products and to work towards their quality and even beyond. At the end of the study, it is aimed to reduce foreign dependency on portable device battery and to obtain a battery family which can be used in civil and military applications at least in the quality of imported products.