Stratejik planlama ve Kastamonu Belediyesi stratejik planı üzerine inceleme
The research on the strategical planning and the strategical plan of Kastamonu Munucipality
- Tez No: 541791
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Kamu hizmetlerinin ve kaynaklarının kalkınma planları ile programlarda yer alan politika ve hedefler doğrultusunda daha kaliteli, etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanılmasının sağlanması amacıyla stratejik yönetim anlayışının gerekliliği anlaşılmıştır. Türkiye'de 1990'larda başlayan ve 2000'li yıllarda ivme kazanan kamu yönetiminde reform çalışmaları sonucunda 2003 yılında 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile tüm kamu kurumları ile birlikte yerel yönetimlere de stratejik planlama ve performans esaslı bütçeleme sistemi getirilmiştir. Bu çalışmamda strateji, stratejik planlama kavramları ile birlikte kamu yönetimindeki uygulamaları genel hatları ile anlatılmış, yerel yönetimlerin yasal ve yönetsel yapısı değerlendirilerek Kastamonu Belediyesi tarafından hazırlanan 2015- 2019 yıllarını kapsayan stratejik planlama çalışmaları, stratejik plan hazırlama ilke ve esaslarına göre incelenerek, çalışmalar sırasında karşılaşılan sorunlar analiz edilmeye ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The necessary of strategical managements comprehension, which is suppliedthe in that the public services and resources in the direction of politicy and targets taken part in the devolopment plans and programmes should be used better quality, more effectual, economical and efficient, is comprehended. In the result of reform Works in the public management which started in 1990s and speed up in 2000s in Turkey, strategical planning and the budget system which has performance were put forward to both all public instituons and local managements with 5018th Public Financial Management and Control Law in 2003 In mywork, strategy and strategical planning, also pracices in the public management were explained generally; legal and managerial construction of local managements were appreciated; strategical planning Works which contain from 2015 to 2019 by prepared Kastamonu Municipality werei nvestigated according to main principles in the strategical plan preparation; problems which come across in the Works will be tried to be analysis and suggestion of solution will be tried to be put forward with the help of these Works.