Bağımsız denetim görüşünün hisse senedi getirileri üzerine etkisi: Borsa İstanbul uygulaması
The effects of independent audit opinion on stock returns: Case of Borsa İstanbul
- Tez No: 541792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul (BIST)'de bağımsız denetim görüşlerinin açıklandığı tarih ve etrafındaki günlerde piyasanın bağımsız denetim görüşlerine verdiği etkiyi ölçmektir. Bu amaçla BIST-TÜM endeksinde 2009-2018 yılları arasında sürekli faaliyet gösteren ve üç ayda bir bağımsız denetim görüşü yayınlayan 17 firmanın toplamda 612 bağımsız denetim raporu incelenmiştir. Çalışmada Olay Çalışması (Event Study) Yöntemi, Patell Testi (Patell Z-Statistic) ve Standardize Edilmiş Çapraz Kesit Testi (Standardized Cross-Sectional Test) uygulanmıştır. Test sonuçlarından elde edilen bulgulara göre (-10,+10) olay aralığında bağımsız denetim görüşleri hisse senedi getirileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı değildir ve dolayısıyla yatırımcıların hisse senedi alım-satım kararlarını etkilemediğini göstermektedir. Bir başka deyişle, Borsa İstanbul (bu çalışmada kullanılan firmalar kısıtıyla) yarı-güçlü formda etkindir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to measure the impact of independent audit opinion on the market and stock returns at Borsa Istanbul (BIST) during the dates the opinions are issued and the days that followed them. The thesis investigates 612 independent audit reports by 17 audit companies who have been continuously active at BIST-TUM index from 2009 to 2018 and who have issued independent audit opinions every three months. The study's methodological inventory includes Event Study, Patell Z-Statistic and Standardized Cross-Sectional Tests. According to findings of tests, in a scale of (-10, +10), independent audit opinion has no statistical significant effect on stock returns and don't affect stock returns and consequently, investors' stock buy and sell decisions.. In other words, Borsa İstanbul (limited by the firms used in this study) is effective in a semi-strong form.