İlaç olma potansiyeli taşıyan 2,3-diaril-benzotiyofen türevlerinin antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi ve GST-α izozimine etkilerinin araştırılması
Determination of antioxidant capacities of 2,3-diaryl-benzothiophene derivatives that might have drug potential and analyse their effects on GST-α isozyme
  1. Tez No: 541801
  2. Yazar: DOĞAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KONUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Serbest radikaller son yörüngelerinde bir veya birden fazla eşlenmemiş elektron içeren moleküllerdir. Bu moleküller elektron açıklarını kapatmak için elektron ararlar ve diğer moleküllerden elektron alarak kararlı hale geçmeye çalışırlar. Bunu yaparken DNA hasarı, protein modifikasyonları ve lipit peroksidasyonu gibi istenmeyen oksidasyon reaksiyonlarına neden olarak hücreye zarar verirler. Serbest radikallerin bu zararlı etkilerini ortadan kaldıran vücudun savunma sistemine antioksidanlar denmektedir. Antioksidan moleküller GST'ler gibi enzimatik ya da askorbik asit gibi enzimatik olmayan moleküller olabilirler. Bu tez çalışmasında ilaç olma potansiyeli taşıyan yeni sentezlenmiş iki farklı 2,3-Diaril-Benzotiyofen türevinin (3-(5-Bromo-tiyofen-2il)-1-etil-2-fenil-1H-indol ve 3-[2,2']Bitiyofenil-5-il-1-etil-fenil-1H-indol) antioksidan kapasiteleri 5 farklı (DPPH, ABTS, Galvinoksil, Fosfomolibden ve FRAP metodu) antioksidan kapasite metoduyla belirlendi ve ayrıca bu maddelerin GST A1-1 izozimi üzerinde inhibisyon ya da aktivasyon özellikleri araştırıldı. Çalışmanın sonucunda en yüksek antioksidan kapasite yüksekten düşüğe doğru fosfomolibden, FRAP ve ABTS metotlarında görüldü. DPPH ve galvinoksil metotlarında ise antioksidan aktivite belirlenemedi. GST A1-1 izozimiyle yapılan çalışmada ise her iki maddeninde hem aktivasyon (madde 1 (1, 10 ve 25 μM) ve madde 2 (1, 5 ve 10 μM)) hemde inhibisyon (madde 1 (25, 50 ve 100 μM) ve madde 2 (25, 100 ve 250 μM)) özellik gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Free radicals are molecules that contain one or more unconjugated electrons in their last orbitals. These molecules try to get the electron by taking electrons from other molecules to reach stable state. In doing so, the DNA damages the cell by causing unwanted oxidation reactions, such as protein modifications and lipid peroxidation. A defense system of the body that eliminates these harmful effects of free radicals is called antioxidant. Antioxidant molecules may be enzymatic, such as GSTs, or non-enzymatic such as ascorbic acid. In this thesis, two new 2,3-Diaryl-Benzothiophene derivatives, (3- (5-Bromo-thiophen-2yl) -1-ethyl-2-phenyl-1H-indole and 3- [2,2 '] bithiophenyl-5-yl-1-ethyl-phenyl-1H-indole), antioxidant capacities were determined by 5 different (DPPH, ABTS, Galvinoxyl, Phosphomolybdenum and FRAP method) antioxidant capacities method. Furthermore, their effects on GST A1-1 isozyme were investigated, as well. As a result of the study, antioxidant capacities of tested derivatives were seen from high to low in phosphomolybdenum, FRAP and ABTS methods, reciprocally. However, it was not determined any antioxidant activity by DPPH and galvinoxyl methods. In addition, both tested derivatives caused inhibition (compound 1 (25, 50 and 100 μM) and compound 2 (25, 100 and 250 μM)) and activation (compound 1 (1, 10 and 25 μM) ve compound 2 (1, 5 and 10 μM)) on GST A1-1 isozyme according to the applied concentrations.