Towards mechanochemical generation of singlet oxygen
Mekanokimyasal yöntemlerle singlet oksijen üretimi
  1. Tez No: 541843
  2. Yazar: SİMAY AYDONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Singlet oksijen, bir dizi biyokimyasal proses içeren ve kanser fotodinamik terapisinde birincil foto-kaynaklı sitotoksik ajan olarak rol oynayan kısa ömürlü bir reaktif türdür. Singlet oksijen üretiminin ve/veya depolamanın hassas kimyasal kontrolü bu nedenle büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmada, antrasen 9,10-endoperoksitler taşıyan çapraz bağlı polimerlerde singlet oksijenin mekanokimyasal salınım olasılığı araştırılmıştır. 9,10-Difenylanthrasenler oda sıcaklığında kararlıdır, ancak ısıtıldığında termal siklik evirtim geçirerek singlet oksijen üretir. Bu nedenle, 9,10-pozisyonlarında zincir uzantıları olan antrasen-endoperoksit modülleri içeren çapraz bağlı bir poliakrilat sentezlenmiştir. Daha önce yapılan çalışmalarımızda, antrasen endoperoksitlerin altın nano-çubuklarla bağlandığında oluşan termal kararsızlığı gösterilmiştir. Şimdi, bir kriyojenik bilyalı bir değirmende mekanik çalkalama sonrasında, polimerin içindeki antrasen birimlerine bağlı olarak floresan emisyonunun, seçici bir prob olan SOSG ile saptanan singlet oksijen kombinasyonu ile güçlendirildiğini gösterdik. Bu çalışmamızda, çapraz bağlanmış bir poliakrilat ve 9,10-pozisyonlarında zincir uzantıları olan antrasen-endoperoksit modülleri içeren bir PDMS elastomeri, mekanokimyasal prosesin daha açık bir şekilde kanıtlanmasını amaçlayan polimerik matriks olarak sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Singlet oxygen is a short-lived reactive species which is involved a number of biochemical processes and implicated as the primary photo-generated cytotoxic agent in photodynamic therapy (PDT) of cancer. Precise chemical control of singlet oxygen generation and or storage is therefore of immense interest. In this particular study, the possibility of mechanochemical release of singlet oxygen in cross-linked polymers carrying anthracene 9,10-endoperoxides was explored. 9,10-Diphenylanthracenes are stable at room temperature but undergo thermal cycloreversion when heated to produce singlet oxygen. Thus, a cross-linked polyacrylate was synthesized, incorporating anthracene-endoperoxide modules with chain extensions at the 9,10-positions. Previously in our lab, thermal lability of the anthracene endoperoxides were shown when attached to gold nanorods. In this work, it was demonstrated that on mechanical agitation in a cryogenic ball mill, fluorescence emission due to anthracene units in the polymer is enhanced, with a concomitant generation of singlet oxygen as proved by detection with a selective probe, SOSG. Also, a cross-linked polyacrylate and a PDMS elastomer incorporating anthracene-endoperoxide modules with chain extensions at the 9,10-positions were synthesized as the polymeric matrix for a better manifestation of mechanochemical process.