11-12 yaş yüzücülerin yüzme sitillerine göre vücut yapı ve profillerinin belirlenmesi
Determination of body types and profiles of swimmers between the ages of 11 and 12 according to their swimming styles
- Tez No: 541896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmasının amacı kendi stilinde müsabık olmuş ve düzenli antrenman yapan 11-12 yaş yüzücülerin vücut yapıları ve profillerini 4 temel stil için belirleyip cinsiyete göre karşılaştırmaktır. Çalışmaya haftada en az 3 gün düzenli antrenman yapan, belirli bir yüzme stiliyle Türkiye Şampiyonasında müsabık olmuş 11-12 yaş kategorisindeki 164 kadın ve 136 erkek olmak üzere toplam 300 yüzücü dahil edilmiştir. Belirlenen amaç doğrultusunda yüzücülerin antropometrik ve derialtı yağ ölçümleri alınarak % yağ, % kas oranları, BKİ'leri ile somatotipleri hesaplanmıştır. Shapiro-Wilk normalite testi uygulanmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için cinsiyetler arası karşılaştırmalarda parametrik testlerden Independent-Samples T-Testi kullanılmıştır. İstatistiksel önem düzeyi p0.05). Sporcuların somatotipleri serbest sitil (3,5-3,0-2,9), sırtüstü sitilde (3,1-2,9-3,1), kelebek sitilde (3,0-2,6-3,1) ve kurbağalama sitilde (3,0-2,9-3,5) olarak bulunmuştur. Erkek yüzücülerin somatotipleri ise serbest sitil (3,0-3,5-2,9), sırtüstü sitilde (2,9-3,3-3,4), kelebek sitilde (2,7-3,7-3,1) ve kurbağalama sitilde (2,6-3,1-3,7) olarak hesaplanmıştır. Gruplar arasında antropometrik ölçümler incelendiğinde ise farklı yüzme sitillerine göre; Pelvis çapı,el genişliği, ayak uzunluğu vücut kompozisyonlarına göre; %yağ, oranlarında, somatotiplerinde ise mezomorfilerinde anlamlı farklılığa rastlandı (p0.05). Sonuç olarak cinsiyet değişkenine göre 12-13 yaş yüzücülerin antropometrik özellikleri incelendiğinde pelvis çapının ve yağ oranın kızlarda daha fazla olduğu bu sonuçların kızların ergenlik dönemine erkeklere oranla erken girmesiyle bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler Yüzme, Yüzme Stilleri, Antropometri, Somatotip, Erkek, Kadın.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare and contrast the body builds of 11-12 year-old swimmers who have competed in their own styles by determining their body builds and profiles applying 4 different styles and by analysing their body builds in respect to those styles. The research group is formed of female (n=164) and male (n=136) volunteer swimmers who train at least 3 times a week regularly, who have competed in Turkish Championships with a certain swimming style and who are at 11-12 year-old category. Their muscle, fat rate, body mass index and somatotype profiles were calculated by getting their anthropometric and subcutaneous measurements. Shapiro-Wilk Normality Test was applied. As the data showed normal distribution, Independent-Samples T-Test, one of the parametric tests, was used. Statistical significance level was accepted as p0.05). The somatotype profiles of the female swimmers were found as written; freestyle (3,5-3,0-2,9), backstroke (3,1-2,9-3,1), butterfly (3,0-2,6-3,1) and breaststroke (3,0-2,6-3,1). As to male swimmers' somatotype profiles, the results were calculated as written; freestyle (3,0-3,5-2,9), backstroke (2,9-3,3-3,4), butterfly (2,7-3,7-3,1) and breaststroke (2,6-3,1-3,7). When their anthropometric measurements were examined in terms of different swimming styles, a significant difference was detected in pelvis size, handbreadth and foot length considering their body compositions.