Çalışanların tükenmişlik algısı ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship between employess' burnout perception and organizztional citizanship behavior
  1. Tez No: 541897
  2. Yazar: EMİNE EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmayla çalışanların tükenmişlik algısı ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Literatür incelendiğinde, tükenmişlik algısı ve örgütsel vatandaşlık davranışı konusu üzerine hizmet sektöründe birçok araştırmanın yapıldığı görülmektedir. Ancak her ikisinin birlikte yer aldığı imalat sektöründe yapılan çalışmaların sayısı çok düşüktür. Bu araştırmayla literatürdeki bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Çalışmanın örneklemi Aksaray ili Organize Sanayi Bölgesinde otomotiv sektöründe görev yapan 431 çalışan ve orta düzey yöneticiden oluşmaktadır. Elde edilen veriler Pearson korelasyon, çoklu doğrusal regresyon ve t-testi analizleri ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tükenmişlik algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında negatif bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Tükenmişlik algısı düzeyinin düşük olduğu çalışanlarda örgütsel vatandaşlık davranışı düzeyinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Demografik özellikler açısından tükenmişlik ve örgütsel vatandaşlık davranışının farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmada, literatüre katkı sağlayacak sonuçlar elde edilmiş ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between the employees' burnout perception and organizational citizenship behavior. When the literature is examined, it is seen that many studies have been done on the subject of burnout perception and organizational citizenship behavior. However, the number of studies involving both of them is relatively poor. It is thought that this research will contribute to the elimination of this deficiency in the literature. The sample of the study consists of 431 employees and mid-level managers working in automotive industry in Aksaray Organized Industrial Zone. The obtained data were analyzed by using Pearson's correlation, multiple linear regression and t-test analysis. According to the findings, a negative relationship observed between burnout perception and organizational citizenship behavior. The level of organizational citizenship behavior was observed to be high in employees with low level of burnout perception. With this study, the results that will contribute to the literature were obtained and proposals have been made for future research.