Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler ve Bulancak Belediyesi örneği
Public relations in local governments and the case of Bulancak Municipality
  1. Tez No: 541895
  2. Yazar: HİCABİ KIRDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın temel konusu; yerel yönetimlerde halkla ilişkiler faaliyetleridir. Betimleyici araştırmanın yapıldığı bu nitel çalışmada yerel yönetimlerde halkla ilişkiler faaliyetleri ikincil kaynaklar temelinde incelenmiş ve örnek olarak seçilen Bulancak Belediyesi sorumluluk alanında yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edilen bilgiler çerçevesinde yorum ve değerlendirmeler yapılmıştır.Bununla birlikte sekiz katılımcıyla ikinci bir mülakat gerçekleştirilerek çalışma desteklenmiş ve elde edilen bulgulardan çıkarımlarda bulunulmuştur. Çalışmanın temel amacı; Basın Yayın ve Halkla ilişkiler birimlerinin belediyelerdeki çalışma alanlarını ortaya koymak ve bu birimin faaliyetlerini halkla ilişkiler disiplini temelinde detaylıca araştırıp belediyelere yaptığı katkılarını incelemektir. Bu çerçevede, alan araştırması Bulancak Belediyesi ile sınırlı olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is, public relations activities in local governments. In this qualitative study where descriptive research was conducdet, public relations activities in local governments were examined on the basis of secondary sources and comments and evaluations were made in the framework of the information obtained in face to face interview conducted in the municipal area of responsibility which was chosen as an example. In addition to this, study is supported by having interviews with eight participants and it was inferred from the findings. The main purpose of the study; to reveal the working areas of press and public relations units in municipalities and to investigate the activities of this unit in detail on the basis of the discipline of public relations by examining their contributions to municipalities. In this context, the field survey was limited to the Bulancak Municipality.