Kredi derecelendirme notlarının finansal piyasalar üzerine etkisi: BRİCS ülkeleri ve Türkiye üzerine bir uygulama
The impact of the sovereign rating on the financial markets: An application on BRICS countri̇es and Turkey
- Tez No: 535050
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSKENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Uluslararası sermayenin sınırlarının kalkması ile birlikte derecelendirmeye olan ihtiyaç da artış göstermektedir. Hem sermaye ihtiyacı olan ülkeler hem de uluslararası yatırımcılar kredi derecelendirme kuruluşlarının derecelendirme notlarına göre hareket etmektedir. Bu bağlamda kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkelere verdiği kredi notları söz konusu ülke piyasaları üzerinde etkili bir faktördür. Bu çalışmada, 1 Ocak 2013 ile 21 Mart 2018 tarihleri arasında Moody's, S&P ve Fitch uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından Türkiye ve BRICS ülkelerine verilen ülke kredi notlarındaki değişikliklerin Kredi Temerrüt Takas (CDS) primi, Borsa İstanbul 100 (BIST100), Bolsa de Valores de Sao Paulo (BOVESPA), Moscow Times Indeks (RTSI), Bombay Stock Exchange (BSE SENSEX30), Shanghai Stock Exchange Composite Index (SHANGHAİ) ve Johannesburg Stock Exchange (JSE TOP40) endeksi işlem hacmi üzerindeki etkisi olay analizi yöntemi ve eşleştirilmiş örneklemler t-testi ile incelenmiştir. İnceleme sonuçları, ülke kredi notu değişikliklerinin hem CDS primleri hem de işlem hacmi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Ancak, ülke kredi notu değişikliğinin CDS primleri üzerinde daha fazla etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With the abolition of the boundaries of international capital, the need for rating increases. Both the countries in need of capital and international investors act according to the ratings of credit rating agencies. In this context, credit ratings given by credit rating agencies to countries are an effective factor on the markets in question. In this study, between the dates of 1st January 2013 - 21st March 2018 by Moody's, S&P and Fitch international rating agencies have given to Turkey and BRICS countries of sovereign credit rating changes the impact on Credit Default Swap (CDS) Premium, trading volume of the Borsa İstanbul 100 (BIST 100), Bolsa de Valores de Sao Paulo (BOVESPA), Moscow Times Indeks (RTSI), Bombay Stock Exchange (BSE SENSEX30), Shanghai Stock Exchange Composite Index (SHANGHAİ) ve Johannesburg Stock Exchange (JSE TOP40) index were investigated by the event study method and paired samples t-test. The results show that sovereign credit rating changes are effective on both CDS premiums and trading volume. However, it can be said that the sovereign credit rating change is more effective on CDS premiums.