Y kuşağı çağrı merkezi çalışanlarında örgütsel bağlılık ve iş tatmini
Organizational commitment and business satisfaction in y generati̇on
- Tez No: 541929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ADİL SALEPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Y kuşağına mensup çağrı merkezi çalışanlarının iş tatmini/tatminsizliği ve örgütsel bağlılık faktörlerinin göreceli önem derecelerini belirlemektir. Bu amaçla, iş tatmini düzeyi, Minnesota iş tatmini ölçeğine dayalı olarak 20 soru ile ölçülmeye çalışılmıştır. Örgütsel bağlılık ise Allen&Meyer'in örgütsel bağlılık ölçeğine göre hazırlanmış 17 soruyla değerlendirilmiştir. Araştırma için toplam 829 kişi ile anket yapılmıştır. Bunlardan 115 kişi 35-40 yaş aralığında olduğu için X ve Y kuşağı olarak ayrım yapılamadığı için değerlendirmeye alınmamıştır. Kalan 714 kişiden 42 kişisi ise tüm sorulara cevap olarak aynı puanı işaretlediğinden değerlendirme dışında tutulmuştur. Kalan 672 kişi ile araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the level of job satisfaction and the level of organizational commitment of call center employees belonging to Y generation. For this purpose, the level of job satisfaction was measured with 20 questions based on the Minnesota job satisfaction scale. On the other hand, organizational commitment was evaluated with 17 questions based on Allen&Meyer's organizational commitment scale. A total of 829 people joined to the survey. Since 115 people were between 35 and 40 years of age, they could not be classified as X or Y generations so that they were excluded from the study. 42 of the remaining 714 people were excluded from the evaluation because they marked the same score in response to all questions. The remaining 672 people were suitable for the evaluation process.