Farklılaştırılmış öğretim yaklaşım uygulamalarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the applications of differentiated teaching approach in according to different variables
- Tez No: 541947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Her öğrencinin yüzü, duruşu özellikleri ne kadar farklı ise öğrenme şekilleri de farklıdır. Bu farklılıklar tek bir anlatım ile gerçekleştirilen öğretim ile her bir birey için yeteri düzeyde başarı elde edilmesini mümkün kılmamaktadır. Bu nedenle öğrencilerin bireysel farklılıklarını dikkate alan bir öğretim yapılması gerekmektedir. Farklılaştırılmış Öğretim Yaklaşımı uygulamaları bireysel farklılıkları dikkate alan bir uygulamadır. Bu doğrultuda, tezde ortaokul altıncı sınıfta öğrenim görmekte olan öğrenciler ile Çevre, Alan ve Hacim konularının matematik derslerinin Farklılaştırılmış Öğretim Yaklaşımı uygulamaları ile işlenmesinin, geleneksel yöntem ile işlenen derslere göre öğrencilerin matematiğe yönelik motivasyonlarına, geometriye yönelik öz-yeterliklerine ve geometri tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada yöntem olarak yarı deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Deney grubuyla Farklılaştırılmış Öğretim Yaklaşım uygulamaları ile hazırlanan matematik dersi, kontrol grubunda ise geleneksel yöntem ile hazırlanan matematik dersi işlenmiştir. Araştırma 2016-2017 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Konya ilinin Ilgın ilçesinin Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda uygulanmıştır. Çalışma grubu deney ve kontrol gruplarında 28'er öğrenciden oluşmak üzere 56 altıncı sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak motivasyon ölçeği, geometriye yönelik öz-yeterlik ölçeği ve geometri tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS paket programı yardımıyla bağımlı ve bağımsız t-testi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Farklılaştırılmış Öğretim Yaklaşım uygulamaları ile yapılan matematik derslerinin öğrencilerin motivasyon puanlarında anlamlı düzeyde artışın olduğu bulunmuştur. Geometriye yönelik öz-yeterlikleri ve geometri tutumları açısından deney grubu lehine anlamlı düzeyde artışın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Each student's face, stance are different from each other's learning characteristics. Therefore, it is not possible to achieve a satisfactory level of success for each individual. For this reason, it is necessary to have a teaching which takes into account the individual differences of the students. Differentiated teaching approach applications are an application that takes individual differences into account. For this purpose, in this thesis, the effect of mathematics course, which is processed with differentiated teaching approach applications, on the students' motivation, self-efficacy and geometry attitudes according to the mathematics teaching courses which are taught by the method of plain expression method has been investigated. Semi-experimental design method was used as the method. The mathematics course prepared by the experimental group with Differentiated Teaching Approach applications and the mathematics lesson prepared by the lecturing method in the control group were studied. The research was carried out in the Mehmet Akif Ersoy Secondary School in Ilgın district of Konya province in the spring term of 2016-2017 academic year. The study group consisted of 56 people consisting of 28 people in the experimental and control groups. Motivation scale, geometry self-efficacy scale and geometry attitude scale were used as data collection tools. The data obtained in this study were analyzed by using t test with SPSS package program. As a result of the study, it was found that the mathematics courses conducted with differentiated teaching approach applications increased significantly in students' motivation scores. There was a significant increase in favor of the experimental group in terms of self-efficacy and geometry attitudes towards geometry.