Köpeklerin parvoviral enterit hastalığı teşhisinde bazı hemogram değerlerinin roc eğrisi ile incelenmesi
Examination of some hemogram values BY roc curve in the diagnosis of parvo viral enteritis in dogs
  1. Tez No: 541948
  2. Yazar: MERVE BOSAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmanın amacı, kliniklere getirilen hasta hayvanlardan alınan kanlardan yapılan tahliller ile elde edilen hematolojik değerlerde, hastalık teşhisi için Roc eğrileri ile kestirim noktaları bulmaktır. Böylece teşhisin daha kolay ve kesin yapılmasını sağlayacak ve tanı teşhis tedavi sürecinde karar almayı güçlendirecek sonuçlar elde etmektir. Çalışma için, hasta köpek verisi olarak Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları kliniklerine getirilen 50 parvo virüs hastası köpeğe ait kan tahlili verisi ile sağlıklı köpek verisi olarak kliniğe getirilen 20 sağlıklı köpeğin kan tahlili verisi kullanılmıştır. Sağlıklı köpek verisi, Konya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınaklarında barındırılan 33 sağlıklı köpekten alınan kan numuneleri ile 53'e çıkartılmıştır. Kanlar Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Kliniği Laboratuvarında analiz edilmiştir. Hasta ve sağlıklı köpeklerin hematolojik değerleri bilgisayar paket programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiş olup hastalık ve sağlık için en iyi kestirim noktaları Roc eğrisi yöntemi ile belirlenmiştir. Paket program olarak Med Calc Version 16 (Deneme Sürümü) ve SPSS 20 kullanılmıştır. Çalışmada, ROC eğrisi altında kalan alanlar dikkate alınarak hastalık teşhisinde etkili parametreler belirlenmiştir. Buna göre 0,93 değeri ile en yüksek alana sahip olan ve trombositlerin dağılım genişliği anlamına gelen RDW parametresi sınıflandırma gücü en yüksek parametre olarak belirlenmiştir. RDW için kesim noktası 12.4 bulunmuştur. İkinci sırada etkili parametre 0,75 değeri ile LYM# parametresi olmuştur. LYM# için kestirim noktası 2.69'dur. Bunların yanı sıra MCHC (0,74), MCV (0,73) ve PCT (0,73) alan değerleri ile MCHC, MCV, PCT ve WBC parametreleri de önemli derecede ayırıcı güce sahiptir. Bu parametrelerin kestirim noktaları da MCHC için 31.7, MCV için 62.9, PCT için 0.25 ve WBC parametresinin ise 6,59'dur. Böylece, kan değerlerini değerlendiren hekim, kestirim noktalarına göre karar verebilir. Örneğin; RDW parametresi için 12.4 kesim değerinin üstünde olanları hasta kabul edecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find a critical point with Roc curves for the diagnosis of the disease in hematological values obtained through blood tests from the patient animals brought to clinics. In this way, it is possible to make the diagnosis easier and more precise and to obtain results that will strengthen the decision taking process in the diagnosis process. For this study,with the blood analysis data of 50 parvo virus infected dogs brought to the Internal Medicine Clinics of Selcuk University Veterinary Faculty and Istanbul University Veterinary Faculty and blood analysis data of 20 healthy dogs brought to the clinic as healthy dog data were used. Healthy dog data was increased to 53 with blood samples taken from 33 healthy dogs hosted in the animal shelters of Konya Metropolitan Municipality. Blood Selcuk University Veterinary Faculty in the internal medicine clinic laboratory was analyzed. Hematological values of patients and healthy dogs were analyzed by computer package program and the best critical points determinants for disease and health were determined by ROC curve method. As a package program, Med Calc version 16 (trial version) and SPSS 20 were used. In this study, effective parameters were determined in the diagnosis of disease by taking into consideration the areas under the ROC curve. The most important parameter is the RDW parameter, which means the distribution width of platelets, which has the highest area with 0.93 value, and is determined as the most effective parameter. The cutting point for RDW was 12.4. In the second order, the effective parameter was the Lym# parameter with a value of 0.75. For Lym, the cutting point is 2.69. These were followed by MCHC (0.74), MCV (0.73), PCT (0.73) and WBC(0,67) field values and MCHC, MCV, PCT and Wbc parameters respectively. The cutting points of these parameters are 31.7 for MCHC, 62.9 for MCV and 0.25 for PCT. Thus, the physician evaluating the blood values can decide by cutting point. For example; For the RDW parameter, the patient will accept those above the cut-off value of 12.4.