Süt ikame yemine ilave edilen Macleaya cordota ekstraktının buzağı performansı ve sağlığına etkisi
Effect of milk replacer added macleaya cordata extract on calf performance and health
  1. Tez No: 541949
  2. Yazar: IRMAK ŞAŞTIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı; süt ikame yemine ilave edilen Macleaya cordata bitkisel ekstraktının buzağı performansı ve sağlığına etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, özel bir çiftlikte 40 baş yeni doğan dişi Holstein buzağı hayvan materyali olarak kullanılmıştır. Bireysel olarak beslenen buzağılar 20'şerli gruplara bölünerek doğum ağırlıklarına göre kontrol ve deneme grupları oluşturulmuştur. Her iki grup da aynı koşullarda beslenmiş, farklı olarak deneme grubu süt ikame yemlerine 3. günden 25. güne kadar 10 g/baş/gün düzeyinde Macleaya cordata ekstraktı ilave edilmiştir. Daha sonra buzağılar 3 aylık olana kadar beslenmeye devam edilmiş ve doğum ağırlıkları ile 15., 40., 60. ve 90. günlerdeki canlı ağırlıkları belirlenmiştir. Bu süreçte buzağıların sağlık durumları da takip edilmiştir. Deneme sonunda, kontrol grubu buzağılarının 40., 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; effect of Macleaya cordota extract supplementation of milk replacer on calf performance and health. For this purpose, 40 newborn female Holstein calves used from a private farm as an animal material. Control and trial groups were established with 20 calves which are individually feeding and selected according their birth weight. Both groups fed on the same terms. Only the different is Macleaya cordata extract added 10 g/ head / day from day 3 to day 25 to the trial group milk replacer mixture. Afterwards, the animals continued to feed until 3 months old and their weights measured on 15th, 40th, 60th and 90th days. During that time the health parameters were also monitored. At the end of the experiment, the calves of the control group were found to be significantly higher in live weight values at 40th, 60th and 90th days than the experimental group (p0.05).