Uçucu küllü betonlarda dayanım ve klor geçirimliliği
Strength and chloride permeability of fly ash concrete
- Tez No: 46376
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SÜHEYL AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada betonda uçucu kül kulanımının beton dayanım ve dayanıklılığınaetkisi araştırıldı. Bu amaçla önce Orhaneli uçucu külünün puzolanik aktivitesi ve basınç dayanımına etkisi araştırıldıktan sonra uçucu kül oranını dayanım üzerine etkisi su/toplam bağlayıcı oranı sabit ve çimento ağırlığını değişik oranında uçucu kül ilave ve ikâme edilen harçlar üzerinde basınç ve eğilme deneyleri yapıldı. Aynı araştırmanın ikinci bölümünde uçucu külü belirli bir etkinlik katsayısı ile çarparak bulunan su/modifiye toplam bağlayıcı oranı sabit olan ve uçucu külün çimento ağırlığınındeğişik oranlarında ilave ve ikâme edilen harçların basınç ve eğilme dayanımlarına etkisi incelendi ve işlenebilmeye etkisi gözlendi. İkinci aşamada müşterilerinin isteğine göre uçucu küllü beton üreten hazır beton santralinde 28 günlük karakteristik dayanımlarına göre sınıflandırılmışküllü ve külsüz BS14, BS18, BS25 beton sınıflarından örnekler alınarak dayanım ve dayanıklılık deneyleri yapıldı. Dayanım özelllikleri küp basınç mukavemeti, ultrases hızı ve schimidt geri tepme sayıları ile, dayanıklılıközellikleri ise CI“ geçimliliği ile yansıtılmayaçalışıldı. Klor geçirimliliği AAHSTO T277 hızlı klor geçirimliliği testi (RCPT) ile belirlendi. Bu amaçla ”RCPT" test düzeneği ve örneklerin hazırlanması için gerekli aletler ve ekipman İTÜ Yapı Malzemesi Laboratuvarında hazırlandı. Örneklerin hazırlanması esnasında vakumlama düzeneği İTÜ Kimya ve Metalürji Fakültesi Laboratuvarlarında kuruldu. Basınç dayanımı ve taze beton deneyleri T.B.S Dudullu şantiyesindeki laboratuvarında yürütüldü. Üçüncü ve son aşamada İTÜ Yapı Malzemesi Laboratuvarlarında çimento dozajının belirli miktarlarda azaltılıp yerine bir etkinlik katsayısı ile çarpılarak bulunan dozajda uçucu kül ilavesi ile elde edilen betonlarda uçucu külün dayanım ve dayanıklılığaetkisi araştırıldı. Dayanım özelliklerini yansıtmak üzere basınç, eğilme dayanımı ve ultrases hızları; dayanıklılık özelliklerini simgelemek içinde kılcal su geçirimliliği ve hızlı klor geçirimliliği ele alındı. Yapılan deneyler sonucunda uçucu küllü kullanımıyla istenilen proje dayanımının güvenlikle sağlanabildiği, çok düşük ikâme oranı hariç bütün yaşlarda ve her oranda salt çimentolu betonlardan daha düşük klor geçirimlilği sağladığı kanıtlanmıştır. Yüksek hacimli uçucu kül içeren betonlarında güvenle kullanılabileceği, minimun çinento dozajına uyma ve külün özelliklerini ve kullanılabilecek karışım oranını tespit etme zorunluluğu ve uçucu külün ekonomik, ekolojik ve teknolojik sebeplerle hazır beton sektöründe değerlendirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Hızlı klor geçirimliliği testinde sıcaklık artışı sorununu ortadan kaldırmak için düşük voltaj kullanımı önerilmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY STRENGTH AND CHLORIDE PERMEABILITY OF FLY ASH CONCRETE Fly ash is a finely divided residue obtained from the combustion of ground or powdered coal which is transported through the firebox by flue gases. Ashes deposited around the power plants occupy too much space and threaten the cultivated or inhabited areas. It is harmful for the people living around power plants and for the arable lands. That's why fly ash must be taken away from the power plant and must be stored in such a way that it should not give any harm to the environment. Fly ash is widely used in developed countries in cement and concrete industry, since it improves many properties (mainly chemical durability) of concrete. In this way both the storing cost of fly ash is saved and the cost of concrete is decreased. But in Türkiye fly ash has not received considerable interest, despite its production capacity over 1 1 million tons per year. The rate of consumption of fly ash in production is about 0.3 percent. The major reason of this is that the material is not well known and its effect on concrete hasn't been understood. Fly ashes have pozzolanic effects, their particles are uniformly distributed and they are finer than or equal to portland cement particles. They can be used as supplementary cementing materials in order to replace some of the portland cement in concrete during the mixing, or added to cement in cement factories. Generally, partial substitution of cement by fly ashes enhances the workability, reduces bleeding and improves pumpability of concrete. The use of fly ash retards the time of hardening of concrete. Fly ashes provide volume stability, reduce permeability, increase durability towards chemical attack and reduce penetration of cloride ions into concrete. Compared with portland cement concrete for equivalent 28-day compressive strength, concrete containing fly ashes may develop lower strength at 7 ageof days or before. Although the rate of strength contribution of portland cement slows down, the continuing pozzolanic activity of fly ash contributes to increased strength gain at later ages (if the fly ash concrete has a good cure condition). Fly ash concrete with equivalent or lower strengths at early ages may have equivalent or higher strengths than portland cement concrete at later ages. Steel reinforcement corrosion is one of the main cause of premature deterioration of such concrete structures like bridges, buildings in marine environments and highways which are exposed to deiceing salts. Reinforce ment corrosion is induced primarly by ingress of chlorieds in sufficient concentration into concrete; they disrupt the passivating ferric oxide film and allow corrosion. Preventing the ingress of chlorides into the reinforcement is one approach to improve the durability of the concrete structure. This can be done with thicker concrete cover over reinforcement and more important, with concrete having high impermeability for chloride ions. The most important effects of using fly ashes in concrete puroduction are high durability to chemical attack, low permeability and resistance to penetration of chlorides into concrete. This study has been done for the investigation of the strength using ash in concrete and for the effects of ash in chloride ions permeability, after the understanding of the importance of chloride permeability for the durability of concrete building. This study consists of five parts. The first part is the introduction. In this part, the aim of the study is described. The second part contains general informati on about fly ashes, their chemical composition, physical minerological and pozzolanic properties, use of fly ash in concrete effects on properties of fresh concrete, hardened concrete and finally cloride permeability of concrete. In the third part preliminary works on ashes are explained and results are given. The experiments on concrete taken from the ready mixed concrete plant (TBS) which also produces fly ash concrete and the results are presented. In detailed experiments driven in laboratories, both the concrete having high volume fly ash and plain concrete are produced, the results are written down. The results of experiments on both study above, with fly ash concrete and portland cement concrete, are given last. In this section the equipment and process of rapid chloride permeability test are described and the results are given, also the advantages and disadvantages of execution of methods used in measuring the chloride permeability are explained. In the forth part, the results of experiments have been discussed and evaluated. In the“Results Part”, which is the last one, obtained results have been evaluated. xv