Manipulation of financial information in terms of investment decision and a practice with Beneish model
Yatırım kararı açısından finansal bilgi manipülasyonu ve Beneish modeli üzerinden bir uygulama
  1. Tez No: 542076
  2. Yazar: İZZET UĞUR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Türkiye'de halka açık olarak işlem gören, İMKB SINAİ endeksinde ye alan, ithalat yapan ve döviz borcu bulunan şirketlerin bağımsız denetime tabi finansal tabloları kullanılarak, yatırımcılara sunulan finansal bilginin manipüle edilip edilmediği analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda 2017 ve 2018 yıllarına ait haftalık SPK bültenleri incelenerek, finansal bilgi manipülasyona ilişkin ceza ya da yaptırımlarla karşılaşan firmalar ile bu firmalar ile aynı sektörde işlem yapan kontrol firmaları belirlenmiştir. Seçilen firmaların manipülasyon yapma durumlarının tespiti için Beneish (1999) modeli kapsamında probit regresyon analizi uygulanmıştır. Analize tabi tutulan 126 şirket için oluşan katsayılar ve modelde yer alan bağımsız değişkenler ile modelin gücü test edilmiş ve K-kümeleme analizi yönteminden yararlanarak şirketlerin manipülasyon yapıp yapmadıklarının tahmin edilme olasılığı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is tried to analyze whether financial information provided to investors is manipulated by using the financial statements of companies that are subject to independent audit for the companies in Turkey that publicly traded in ISE INDUSTRIAL index, have import operations and foreign currency debt. In this context, the CMB weekly bulletins for 2017 and 2018 were examined and the firms that faced penalties related to the manipulation of financial information and the control firms operating in the same sector with these firms were determined. To determine the manipulation status of selected firms, probit regression analysis was applied within the scope of Beneish (1999) model. The coefficients and independent variables in the model were tested for the 126 companies analyzed and by using the K-clustering analysis method, the probability of estimating whether or not the companies were manipulated was calculated.