Stoker's Dracula from a religious perspective
Stoker'ın Dracula adlı eserinin dini perspektiften incelenmesi
  1. Tez No: 542075
  2. Yazar: BİLGAY ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şimdiye kadar Dracula gibi vampirler hakkında birçok hikâyeler anlatılmıştır. Bram Stoker, 1987'de dini efsanenin ortaya çıkmasının ardından Dracula adlı eserini yayımlamıştır. Dracula, Victoria toplumunun korkularını büyük ölçüde yansıtmaktadır. Bu çalışma, Hıristiyanlık karşıtı değerler, İncil'e ait imgeler ve Viktorya döneminde ortaya çıkan Evanjelizm akımına değinerek dini bakış açısıyla ele alınması hedeflenmiştir. Bu çalışma, Dracula'da resmedilen dini perspektif'in belirsizliğini vurgulamaktadır. Van Helsing ve yardakçıları, Hıristiyanlık dini düşüncesinde vampirizme karşı vaizlere ait bir düşünce sergilerler. Buna rağmen, Dracula batıl zihniyete maruz kalmaktadır. Romandaki ahlaki düşünce,“Kutsal Ekmek”ve“Haç”gibi dini materyallerden dolayı kirliliği tasvir etmektedir. Roman, Hristiyanlık karşıtı gibi din ile çelişen toplumu arıtılmış olarak göstermektedir. Dracula, din açısından çözümsüz bir çelişkidir. Buna ek olarak, Stoker, evanjelizm öncülüğünde hem vampirizm hem de Hıristiyanlık dini hakkında çelişkili görüşler ortaya koymaktadır. Çalışmanın amacı, Hıristiyan dindarlığı sayesinde vampirizmin sadist yönünü araştırmaktır. Romanda da hâkim olan bazı Wesleyan ilahi motifleri görülmektedir. Bu çalışma,“iyi ve kötü”sembollerini inceleyerek kitaptaki Yahudi ve Hıristiyanlık karşıtı çatışmasına ışık tutmaktadır. Dini aldatmanın bazı göstergeleri, vampir avcılarını Dracula'da sözü edilen kötülüklerle savaşan Katolik güçler olarak temsil etmektedir. Bu çalışma, Dracula tarafından kasten öldürülen masum insanlara atıfta bulunarak Hristiyanlık karşıtı değerleri tasvir etmektedir ve On Emir'in Dracula'yı kitapta nasıl şeytan kategorisine koyduğunu tartışmaktadır. Bu çalışma, Dracula'nın barbarlığının haricinde, İncil'de bahsedilen yaşamın mutluluğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the years, numerous stories have been told about vampires, including the legend of Dracula. In 1897, reflecting the fears of Victorian society, Bram Stoker published his novel Dracula on the basis of religious myth. This study investigates the religious perspectives by touching on the anti-Christian values, biblical imagery and the Evangelicalism movement that emerged in the Victorian era, highlighting the ambiguousness of the religious perspectives illustrated in Dracula. Namely, the character Van Helsing and his associates call on Catholic forces, demonstrating the homiletic viewpoint against vampirism prevalent in the Christian religion. At the same time, Dracula reveals a superstitious mentality, as a moral thought reveals impurity through application of religious materials such as the communion wafer or crucifix. In this sense, Dracula represents the purification of a society that is at odds with religion in terms of its anti-Christian leanings. As such, the contradictions in Dracula are irresolvable in light of its religious perspective in gothic literature, with Stoker evincing contradictory opinions about both vampirism and the Christian religion through the lens of Evangelicalism. Some indications of religious allusion represent vampire hunters as Catholic forces fighting the evil forces in Dracula. The aim of the study is to explore the sadism of vampirism in contrast to Christianity, shedding light on the Jewish and anti-Christian conflicts in the book by analyzing its symbols of good versus evil, as well as its religious elements represented by vampire hunters as Catholic forces fighting against the forces of evil. Moreover, the study portrays anti-Christian values through the murder of innocent people by Dracula and discusses how the Ten Commandments place the vampire in a demonic category. Apart from Dracula's savagery, the study also explains the“bliss of life”mentioned in the Bible.