ABD, İngiltere ve Fransa'da mobbinge yönelik hukuksal düzenlemelerin Türkiye ölçeğinde karşılaştırılması
Comparison of legal mobbing arrangements of USA, Britain and France in Turkey scale
  1. Tez No: 542107
  2. Yazar: TUĞBA ÇELEBİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İşyerinde psikolojik taciz (mobbing) kavramı, köken olarak oldukça eskilere dayanmakla birlikte meselenin hukuki düzenlemelerde yer alması yakın geçmişte gerçekleşmeye başlamıştır. Mobbing, gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektörde yoğunlukla karşılaşılan bir olgu olmasına rağmen konuya ilişkin olarak pek çok ülkenin yasal mevzuatında halen bir düzenleme bulunmamaktadır. Çalışmamızın konusunu mobbingin kavramsal tanımlanması ile ABD, İngiltere, Fransa ve Türkiye'de mobbinge yönelik uygulamalar oluşturmaktadır. Fransa, mobbinge yönelik yaptırımlarda, konuyu hukuken ve ismen düzenleyerek cezai müeyyidelerle de desteklemesiyle öne çıkmaktadır. Türkiye'de ise mobbing olgusu, ismen olmasa bile mahiyeti itibariyle çeşitli mevzuat hükümlerinde ele alınmış, akabinde Türk Borçlar Kanununda ve Başbakanlık Genelgesi ile TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun raporunda da düzenlenmiştir. Bu bakımdan Türkiye'nin mobbinge yönelik hukuki düzenlemeler bakımından İngiltere ve ABD'den daha ileri bir seviyede yer aldığını söylemek mümkünse de ülkemizde bu konuda çok yol alınması gerektiği ayrı bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Although the conceptual origins of mobbing in the workplace is very old, the concept has recently started to take place in the legal regulations. Despite mobbing is a highly encountered phenomenon in both public and private sectors, there are still no regulations in many countries regarding legislation. In this study, the mobbing is conceptually defined, and also the US, Britain, France and Turkey mobbing practices are examined. France is distinguished in sanctions against mobbing by regulating it legally and namely with supporting the criminal sanctions. The mobbing phenomenon in Turkey, even if it is not addressed namely, has taken part in various legislative provisions by nature. Afterward it is regulated in the Law of Obligations as well as in the report of the Commission on Equal Opportunities for Women and Men with the Prime Minister's Circular. In this regard, in terms of legal arrangements in Turkey are in advanced level than the United States, nevertheless, in practical terms further progression is required in that matter.