Kelebeğin (Argynnis pandora) kanat ve gövdesinden kitin eldesi ve fizikokimyasal karakterizasyonu
Isolation and physicochemical characterization of chitin obtained from wing and the other body part of butterfly (Argynnis pandora)
  1. Tez No: 542128
  2. Yazar: BETÜL BİTİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, bir kelebek türünün (Argynnis pandora) kanatları ve kanatları hariç diğer vücut kısımlarından izole edilen kitinlerin fizikokimyasal özelliklerindeki farklılıkları ortaya koymak için gerçekleştirilmiştir. Kelebeğin, seçilen her iki vücut bölgesinden deaynı izolasyon metodu kullanılarak kitin ekstre edilmiştir. Kanatların kitin içeriği (%22) diğer vücut kısımlarından (%8) daha yüksek olarak kaydedilmiştir. İzole edilen kitin numuneleri FT-IR, TGA, XRD, SEM ve elementel analiz teknikleri aracılığıyla karakterize edilmiştir. Karakterizasyonun sonuçlarında ise her iki vücut yapısının kitinleri, yüzey morfolojileri hariç diğer sonuçların çok benzer olduğu gözlenmiştir. SEM sonuçları ise kanattan elde edilen kitinin tek bir yüzey morfolojisine sahip olduğunu gösterirken diğer vücut kısımları için dört farklı yüzey morfolojisi gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre kitinin yüzey morfolojisinin, canlının vücut kısımları ile büyük ölçüde bağlantılı olduğu hipotezine varılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out to understand the differences in the physicochemical properties of chitin samples obtained from the wings and the other body parts except the wings of a butterfly species (Argynnis pandora). The same isolation method was followed for obtaining chitin specimens from both types of body parts. The chitin content of the wings (22%) was observed as being much higher than the other body parts (8%). The isolated chitin samples were characterized by FT-IR, TGA, XRD, SEM, and elemental analysis techniques. Results of these characterizations revealed that the chitins from both structures (wings and other body parts) were very similar, except for their surface morphologies. SEM analysis results demonstrated one type of surface morphology for the wings and four different surface morphologies for the other body parts of butterfly. Thus, it can be hypothesized that the surface morphology of the chitin is highly related with the body part of butterfly.