Malıboğazı-Tilkiköy (Kalecik, Ankara) ve Irmak (Kırıkkale) çevrelerindeki üst kretase çökellerinin bentik foraminiferleri
Benthic foraminifera of the upper cretaceous sediments from the Malibogazi-Tilkikoy (Kalecik, Ankara) and Irmak (Kirikkkale) areas
- Tez No: 542151
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışma sahaları Kırıkkale ili Yahşihan ilçesi Irmak beldesi çevresinde yaklaşık 22 km2 lik bir alan ile Ankara ili Malıboğazı çevresinde yaklaşık 10 km2'lik bir alanı kapsamaktadır. Araştırmada, Geç Kretase yaşlı çökellerde bulunan bentik foraminifer içeriği, biyostratigrafisi ve paleoekolojisi üzerinde durulmuştur. Özellikle iri bentik foraminiferlerin sistematik tanımlamaları, biyostratigrafisi, biyometrik bulguları ve ortamsal yorumları ele alınmıştır. Ölçülü kesitlerden ve araziden derlenen örneklerden Irmak sahasında 20 adet kayaç ince kesiti ve 4 adet yıkama örneği, Malıboğazı sahasında ise 14 adet kayaç ince kesiti ve 108 Orbitoides birey ince kesitleri hazırlanmıştır. Irmak sahasında Orbitoides apiculatus, O. gruenbachensis, O. medius, ?Pseudomphalocyclus sp., Omphalocyclus cf. macroporus, Sulcoperculina globosa, ?Sulcoperculina sp., Siderolites calcitrapoides, Laffitteina mengaudi, Laffitteina sp., ?Cibicides sp., Dorothia sp., Gavalinella sp., Globotruncana cf. arca, ?Globotruncana sp., ?Lenticulina sp., Marssonella sp., Oolina sp., ?Rugoglobigerina sp., Saracenaria sp.; Malıboğazı sahasında ise, Lepidorbitoides sp., Orbitoides apiculatus, O. gruenbachensis, O. medius, ?Sırtina sp., Siderolites calcitrapoides, ?Siderolites sp., Sulcoperculina globosa, Sulcoperculina vermunti, foraminifer cins ve türleri tanımlanmıştır. Malıboğazı sahasında Orbitoides cinsinin paleoekolojik yaklaşımları için biyometrik incelemeler gerçekleştirilmiş, iç ve dış parametreleri değerlendirilmiştir. Orbitoides apiculatus ve O. gruenbachensis türlerinin karbonatlı silisiklastikler içerisinde bol olduğu ortaya konmuştur. Bunlara ek olarak, Orbitoides kavkılarında dolombaçlı (menderesli) ve oygulu mikrobiyoerozyonal izler gözlenmiş, dolambaçlı dar tüneller Maeandropolydora osmaneliensis; daha geniş, biraz daha düzenli oyuklar şeklinde gelişenler ise Curvichnus semorbis olarak tanımlanmıştır. Ayrıca menderesli olanların parazitik; oygulu şekilde olanların ise hermit bir yaşam ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation cover the area of approximately 22 km2 in the Irmak village and its surroundings, the Yahşihan town in Kırıkkale and the area about approximately 10 km2 in the Malıboğazı in Ankara. It focusus on systematicsbiostratigraphy and paleoecology of benthic foraminifera in the Upper Cretaceous sediments. The study particularly deals with the systematic descriptions, biostratigraphy, biometric findings and environmental interpretations of larger benthic foraminifera. Thin section of 20 rock samples, 4 washing samples in the Irmak area, 14 rock thin sections and 108 Orbitoides individual thin sections in the Malıboğazı area were prepared. Orbitoides apiculatus, O. gruenbachensis, O. medius, ?Pseudomphalocyclus sp., Omphalocyclus cf. macroporus, Sulcoperculina globosa, ?Sulcoperculina sp., Siderolites calcitrapoides, Laffitteina mengaudi, Laffitteina sp., ?Cibicides sp., Dorothia sp., Gavalinella sp., Globotruncana cf. arca, ?Globotruncana sp., ?Lenticulina sp., Marssonella sp., Oolina sp., ?Rugoglobigerina sp. Saracenaria sp. in the Irmak area; Lepidorbitoides sp., Orbitoides apiculatus, O. gruenbachensis, O. medius, ?Sırtina sp., Siderolites calcitrapoides, ?Siderolites sp., Sulcoperculina globosa, Sulcoperculina vermunti in the Malıboğazı area were identified. In the Malıboğazı area, biometric researches were realized for paleoecological approaches of Orbitoides genus, the internal and external parameters were evaluated. Orbitoides apiculatus and O. gruenbachensis species were found in the calcareous siliciclastics. Microboring activity traces of meandering and cave shaped were seen in the Orbitoides shells having meandering microborings as Maendropolydera osmaneliensis and cave shaped microborings as Curvicnus semorbis. It is thought that meandered microborig activity are related to parasitic life modes while cave shaped ones are associated with hermit type life modes.