Türkiye'de kış sporları merkezlerinin gelişimi (Palandöken Kış Sporları Merkezi örn.)
- Tez No: 47629
- Danışmanlar: DR. İHSAN SANRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Erzurum-Palandöken'de yer alan kış sporları merkezinin karekteristik özelliklerini inceleyerek gerek Türkiye'deki gerekse Avrupa'daki diğer kayak merkezleri ile karşılaştırarak bütün gereksinimleri karşılayacak bir kış sporları merkezi oluşturmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, tezin amacı ve kapsamı anlatılmaktadır. İkinci bölümde, kış sporları merkezi kavramının tanımı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde.Türk kayak merkezlerinin analizi yapılarak merkezler tek tek ele alınıp incelenmiştir. Dördüncü bölümde, büyük kayak merkezlerinin karşılaştırmalı analizi yapılmış, Avrupa'daki büyük kayak merkezleri tanıtılarak, Türk kayak merkezleri ile karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde, Erzurum bölge nüfus yapısı, gelişme seçenekleri ve mali kaynaklar ele alınmıştır. Altıncı bölümde, Erzurum-Palandöken kayak merkezinin, Gez, Konaklı ve Palandöken Boğazı bölgelerinin alan analizi yapılmış, birbiriyle karşılaştırılması tablo halinde sunulmuştur. Yedinci bölümde, Erzurum-Palandöken ve diğer kayak merkezlerinin turizm talebi ve potansiyelleri ayrıntılı olarak sunulmuştur. Sekizinci bölümde, Türk kayak merkezlerine ulaşım; tur yolları ve merkezleri, THY dış ve iç hat duraklan ve mesafeleri ayrıntılı olarak coğrafi haritalar üzerinde gösterilmiştir. Dokuzuncu bölümde, Türk kayakçı beceri düzeyleri, pist standartları, pist bakım üniteleri ve diğer bakım üniteleri hakkında bilgi sunulmuştur. Onuncu bölümde, saptanmış olan tez sonuçları ele alınmıştır. Öneriler bölümü ile yapılabilir uygulama projeleri çalışmaya eklenmiştir. Anahtar kelimeler : Kış Sporları Merkezi, Kayak, Kış Truzmi, Erzurum- Palandöken, Uygulama Planı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this thesis is to establish a basis of winter sports activities that will supply all needs, by investigating all charakteristic propertis of the basis of winter sports activities that was constructed in Erzurum Palandöken and by comparing it with the ski centers in Turkey and in Europe. İn the first part, of this study, the purpose of this thesis and what it consisti of have been told. In the second part, the description of the basic of winter sports activites has been held. In the third part, by analyzing the ski centers of Turkey, all centers have been held one by one and all of them have been examined. in the fourth part, all centers have been analyzied by comparing them with themselves, all centers of Europe have been introduced and compared with the ski centers of Turkey. İn the fifth part, the structure of population, in Erzurum the choices for development and the financial sources have been held. İn the sixth part, the area of Gez, Konaklı and Palandöken (Boğazı) in Erzurum, Palandöken ski center has been analyzied, and comparions of them have been submitted in a table. İn the seventh part, the demand of Erzurum - Palandöken and the other ski centers and their capacities have been submitted. İn the eight part, transportation to the Turkish ski centers; the main roads of tours and their centers, the domestic and interhational stopping points and then dis tance to each other in Turkish airlines have been shown in maps. İn the nineth part, the level of Turkish skiers abilities, the standarts of ski grounds and the maintenance units for ski grounds and the other units have been submitted. in the tenth part, the conclusions that were founod out in thesis have been held. The avaible projects with the parts of advises have been added to the study. Key words, The basis of winter sports activities, Ski, Winter sports center, Erzurum- Palandöken, Apply plan.