Bazı Heusler alaşımlarının termo-elektriksel ve termo-mekaniksel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of thermo-electrical and thermomechanical properties of some Heusler alloys
- Tez No: 542158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MEYDANERİ TEZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Literatürde metalik alaşım sistemleri için birçok parametre elde edilmesine rağmen, hafif metalik alaşım sistemlerinin termal, elektriksel özelikleri, kristal yapı parametreleri, mikro sertliği, kalıntı gerilme değerleri, yorulma parametreleri ve mikro yapıları hakkında bileşim ve sıcaklığa bağlı olarak fazla bir bilgi yoktur. Teknolojinin gelişmesi ile son zamanlarda hafif mühendislik alaşımları popüler bir grup oluşturmuştur. Bu malzemelerin kristal yapı değişimleri, faz dengeleri, kimyasal bileşimin değişmesi ile kalıntı gerilme ve yorulma ömürlerinin değişimi, farklı kimyasal kompozisyonların korozyon davranışları ve bunlara bağlı olarak sertlik değerleri kristal yapı parametrelerinin değişimi ile ilişkisi önem kazanmaktadır. Literatürde malzeme içerisinde alaşım elementlerinin değişimi ile uygulanan ısıl işlemler sonucunda kalıntı gerilmenin etkisi ve bu etkinin mekanik özellikler, elektriksel özellikler ve korozyon dayanımı üzerindeki etkisinde eksiklik olduğu görülmüştür. Bu alaşımların geliştirilmesinde en çok dikkat edilen nokta ise üretim maliyeti, teknolojide uygulanabilirliği, sıcaklığı ve bileşimidir (kompozisyon). Ayrıca çalışmada izlenecek yöntemlerin güvenilir olması ayrı bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Although many parameters for metallic alloy systems are obtained in the literature, there is no adequate information about the thermal and electrical properties, crystal structure parameters, microhardness, residual stress state, fatigue behaviors and microstructures of light metallic alloy systems depending on the composition and temperature. Development of technology brings a popular group of light engineering alloys together. The alteration of crystal structure, phase equilibrium, and chemical composition and change of residual stress state and fatigue life has gain importance in literature. In literature, the effect of residual stress as a result of the heat treatment applied by the variation of alloying elements is found to be lacking on electrical conductivity, corrosion resistance and also mechanical properties. The crucial point in the development of these alloys is the cost of production, its applicability in technology, its temperature, and its composition. In addition, it is of particular importance that the methods to be followed in the study are reliable