Seyahat acentalarında kullanılan enformasyon sistemlerinin başarısının kullanıcı perspektifinden incelenmesine yönelik bir araştırma
A study on the analysis of the information systems success used in travel agencies from the user perspective
- Tez No: 542168
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYKAN ÇİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Turizm endüstrisinde enformasyon sistemlerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Günümüzde enformasyon sistemleri turizm işletmeleri için rekabette önemli bir araç haline gelmiştir. Turizmin tüm sektörlerinde olduğu gibi seyahat aracılarında da kullanılan enformasyon sistemlerinin geliştirilmesinde, kullanıcıların beklentileri ve sistem hakkındaki performans değerlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu yüksek lisans tezinin amacı seyahat acentalarında kullanılan enformasyon sistemlerinin başarısını kullanıcı bakış açısından incelemektir. Bu amaçla ilk olarak ilgili yazın taraması ve konunun uzmanları ile yapılan görüşmeler doğrultusunda enformasyon sistem başarısının kullanıcı perspektifinden değerlendirilmesine yönelik bir ölçüm aracı geliştirilmiştir. Sonrasında önem-performans analizi yöntemi ile seyahat acentalarında enformasyon sistem kullanıcılarının sistem kalitesi, enformasyon kalitesi ve hizmet kalitesine (bilişim firmasının sağladığı destek hizmeti) yönelik niteliklere verdikleri önem ve bu unsurların performansı değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kullanıcılar için seyahat acentalarında kullanılan enformasyon sistem başarısında en önemli faktörün bilişim firmasının sağladığı destek hizmeti kalitesi olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analiz ile sistem başarısında önemli olan tüm niteliklerin önem ve performansı ortaya konmuştur. Analiz sonuçları sistemi geliştiren teknoloji firmaları için önemli ipuçları sunmaktadır. Çalışma sonuçlarının seyahat acentaları için geliştirilen enformasyon sistemlerinin kalitesinin artırılması için önceliklerin belirlenmesinde faydalı olacağı öngörülmektedir. Bunun yanında enformasyon sistem kalitesinin ölçümüne yönelik bir ölçüm aracı geliştirilmiş olması alanda çalışan akademisyenlere fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The use of information systems in the tourism industry is becoming increasingly widespread. Today, information systems have become an important tool for tourism businesses. In the development of information systems used in travel agents as in all sectors of tourism, the expectations and performance evaluations of users about the system are of great importance. The aim of this master thesis is to examine the success of the information systems used in travel agencies from the user perspective. For this purpose, firstly, a measurement tool has been developed to evaluate the information system success from the perspective of the user in accordance with the related literature review and the interviews with the experts of the subject. Afterwards, the system quality, information quality and service quality of the users related to the success of the system were examined with importance-performance analysis. According to the research results, it is determined that the most important factor in the information system success used in travel agencies for the users is the quality of the support service provided by the software company. With the analysis performed, the importance and performance of all the qualities that are important in the success of the system has been demonstrated. The analysis results provide important clues for the technology companies that develop the system. It is predicted that the results of the study will be useful in determining the priorities for improving the quality of information systems developed for travel agencies. In addition, a measurement tool for measuring information system quality has been developed. This measurement tool can benefit academicians working in the field.