Çocuk merkezli oyun terapisinin otizmli çocuklarda sosyal becerilerin gelişimine etkisinin incelenmesi
The analysis of the effect of child centered play therapy on the development of social skills of children with autism
- Tez No: 542187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN EFİLTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı Çocuk Merkezli Oyun Terapisi'nin otizmli çocukların sosyal beceri gelişimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Deney-kontrol grupları üzerinde ön test-son test ölçümlerinin yapıldığı yarı deneysel desendeki araştırmanın çalışma grubunu; 7-12 yaşlarında otizm tanılı çocuklar oluşturmuştur. Bu kapsamda deney-kontrol gruplarına 5'er otizm tanılı çocuk seçkili atama yöntemi kullanılarak seçilmiş ancak deney grubunda 1 çocuk deney sürecine katılım gösteremediğinden, 4 otizmli çocuğa, 12 hafta, haftada 3 seans ve toplamda 36 seans grup ÇMOT uygulanmıştır. Kontrol grubu herhangi bir müdahaleye maruz kalmamıştır. Araştırma süresince tüm veriler; çocuklar için aile ve öğretmenleri tarafından yanıtlanan Otizm Sosyal Beceri Profili Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Deney-Kontrol grubundaki katılımcıların OSBP ölçeği ön test - son test puanları arasındaki farkın anlamlılığını karşılaştırmak için Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Ibm Spss Statistics-20 paket programı kullanılan bu araştırmanın analiz hesaplamalarında, anlamlılık değeri 0.05 olarak benimsenmiştir. Elde edilen bulgularda, müdahale öncesi deney-kontrol grubundaki otizmli çocukların OSBP'den aldıkları sosyal beceri puanları arasında anlamlı bir farklılık ölçülmemiştir. Müdahale sonrası yapılan analizler sonucunda, deney grubundaki otizmli çocukların sosyal beceri puanlarında, olumlu yönde ve istatistiki açıdan anlamlı düzeyde bir değişim ölçümlenirken, kontrol grubundaki çocukların sosyal beceri puanlarında pozitif yönde anlamlı değişim kaydedilmemiştir. Yine deney-kontrol gruplarındaki otizmli çocukların son test puanları karşılaştırıldığında deney grubundakilerin, kontrol grubundakilerden anlamlı düzeyde yüksek sosyal beceri puanı sergiledikleri ölçülmüştür. Araştırma bulguları ışığında; araştırmacının araştırma öncesinde ortaya attığı 7 hipotezin doğruluğu kanıtlanmış olup, böylece çocuk merkezli oyun terapisinin bu araştırmanın deney grubundaki 4 otizmli çocuğun sosyal beceri gelişimleri üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to evaluate the effect of Child Centered Play Therapy, on the social skills development of children with autism. The study group of this research, consisted of children aged between 7 and 12 years who have been diagnosed with autism. In this context, 5 children with autism were selected for experimental and control groups by using elective assignment method, but because of 1 child in the experimental group could not participate in the experiment process, during the experiment, 4 children with autism received a group CCPT, for 12 weeks, 3 sessions a week, and totally 36 sessions. Control group were not exposed to any intervention. All data were collected by using the Autism Social Skills Profile scale which was filled by the children's parents and teachers. Mann- Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test was used to compare the significance of the difference between the pre-test-post-test scores of the experimental-control groups participants. The significance value of the study was adopted as 0.05 and Ibm Spss Statistics 20 package program was used in the analysis of data. Before the intervention, no significant difference was observed between the social skill scores of the children with autism in the experimental-control groups. After intervention, the experimental group exhibited a significantly higher social skill score than the control group. As a result, it was clearly observed that CCPT was effective on social skill development of 4 children with autism, who participated in the experimental group of this study.