Latans dönem çocuklarında akademik başarı ve saldırganlık dürtü düzeyleri arasındaki ilişkinin peri masalları testiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between academical success and level of agression drive in children in latency period through fairy tale test
  1. Tez No: 542191
  2. Yazar: DİLARA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. RUKİYE İREM ERDEM ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma akademik başarı düzeyi yüksek ve düşük olmak üzere iki grup latans dönem çocuğunun saldırganlık dürtü düzeylerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Psikanalitik kuramda latans dönem ödipal dönemi takip eden, 6-11 yaş arasındaki dönemi ifade eder. Bu yaş dönemindeki çocuklarda cinsel merakın yerini entelektüel yatırım alması ve ödipal rekabetin akademik alandaki rekabete yerini bırakması beklenmektedir. Rekabet saldırganlık dürtüsünün işlenerek ortaya konmasını gerektirmektedir. Okul çağını kapsayan latans dönemde notlandırma ve akademik başarı 9,10 ve 11 yaşlarda önem kazanmaya başlamaktadır. Yapılan tez çalışmasında not ortalamalarına göre 9,10,11 yaşlarında 25 başarılı ve 25 başarısız çocuk belirlenmiş ve bu çocuklarda saldırganlık dürtü düzeyleri peri masalları testiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the resarch is comparing the level of two groups latency period which is high and low level of academic achivement. In psychoanalaytic theory, the latency period refers to the ages between 6 and 11 which follows oedipal period.It is expected that in this age period children will invest intellecutal fields instead of sexual curiosity and oedipal competion leave its place in the field of academic competition. Competition requires the processing of aggression impulse. In latency period grading starts at the age of 9,10 and 11. Agressive impulse levels were evaluated by using fairy tale test at the age of 9,10,11 year old students who were identified according to their avarage grades who were 25 high achivers and 25 low level students.