Spor bilimleri fakültesi öğrencileri ile diğer fakülte öğrencilerinin çoklu zeka alanları ve problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigating relationship between in terms of problem solving skills with multiple intelligences of faculty of sport sciences students with other faculty students
  1. Tez No: 542222
  2. Yazar: PELİN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile diğer fakülte öğrencilerinin çoklu zeka alanları ve problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmaya Selçuk ve Kırıkkale üniversitelerinin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören 370 üniversite öğrencisi katılmıştır. Öğrencilere; araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Armstrong (1994) tarafından geliştirilen“Çoklu Zeka Envanteri”ve Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Envanteri”(PÇE) uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin sonuçları aşağıda özetlenmiştir: Cinsiyet ile matematiksel zeka arasında anlamlılık vardır, diğer zeka alanlarında anlamlılık yoktur. Öğrenim görülen fakülte ile bütün zeka alanları arasında anlamlılık vardır. Doğum yeri ile müziksel zeka arasında anlamlılık vardır, diğer zeka alanlarında anlamlılık yoktur. Mezun olunan lise, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, anne mesleği ve baba mesleği ile matematiksel, müziksel ve doğa zekası arasında anlamlılık vardır, diğer zeka alanlarında anlamlılık yoktur. Aile aylık geliri ile matematiksel, müziksel, bedensel, sosyal, içsel ve doğa zekası arasında anlamlılık vardır, diğer zeka alanlarında anlamlılık yoktur. Ailedeki birey sayısı ile matematiksel, müziksel, bedensel ve doğa zekası arasında anlamlılık vardır, diğer zeka alanlarında anlamlılık yoktur. Cinsiyet ile problem çözme becerisi arasında anlamlılık yoktur. Öğrenim görülen fakülte ile problem çözme becerisi alt boyutlarının bütünü arasında anlamlılık vardır. Doğum yeri ile problem çözme becerisi arasında anlamlılık yoktur. Mezun olunan lise ile problem çözme yeteneğine güven ve kişisel kontrol alt boyutları arasında anlamlılık vardır, yaklaşma-kaçınma alt boyutunda anlamlılık yoktur. Anne öğrenim durumu ile yaklaşma/kaçınma alt boyutu arasında anlamlılık vardır, diğer alt boyutlarda anlamlılık yoktur. Baba öğrenim durumu ile problem çözme yeteneğine güven ve yaklaşma/kaçınma alt boyutları arasında anlamlılık vardır, kişisel kontrol boyutunda anlamlılık yoktur. Anne mesleği ile problem çözme yeteneğine güven alt boyutu arasında anlamlılık vardır, diğer alt boyutlarda anlamlılık yoktur. Baba mesleği ile bütün alt boyutlar arasında anlamlılık vardır. Aile aylık geliri ile kişisel kontrol alt boyutu arasında anlamlılık vardır, diğer alt boyutlarda anlamlılık yoktur. Ailedeki birey sayısı ile problem çözme yeteneğine güven alt boyutu arasında anlamlılık vardır, diğer alt boyutlarda anlamlılık yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the multiple intelligence areas and problem solving skills of the students of the Faculty of Sport Sciences and other faculty students in terms of various variables. 370 university students from various faculties of Selçuk and Kırıkkale universities participated in the study. the personal Information Form prepared by researcher,“ Multiple Intelligence Inventory”developed by Armstrong (1994) and“Problem Solving Inventory”developed by Heppner ve Petersen (1982) was applied to students. The data obtained in the study were analysed with the SPSS 22.0 package program. Throughout the analysis of the evaluation in multiple intelligence skill levels and problem solving skills these analysis's were utilised: t-test, one-way analysis of varience (ANOVA), Pearson Correlation and Multiple Regression Analysis. The results of the data obtained from the research are summarized below: There is a significant difference between gender and mathematical intelligence, there is no significant differences in other areas of intelligence. There is no differences among the faculties and all intelligence areas. There is significance between birthplace and musical intelligence, there is no significance in other intelligence fields. There is significance relation between graduated high school, mother education status, father's education status, mother's job, father's job and mathematical, musical, natural intelligence, there is no significance in other intelligence areas. Family monthly income and mathematical, musical, physical, social, internal and natural intelligence is significant, there is no significance in other intelligence areas. The number of individuals in the family, mathematical, musical, physical and natural intelligence is significant, there is no meaning in other intelligence areas. There is no significant relationship between gender and problem solving skills. There is a significant difference between the faculty and the problem solving skill sub-dimensions. There is no significant difference between problem-solving skills and place of birth. There is a significant difference between the high school and the problem solving ability confidence level and self-control sub-dimensions, there is no significance in the approach-avoidance sub-dimension. There is a significant relation between mother education level and approach/ avoidance sub-dimension, there is no significant raletion in other sub-dimensions. There is significant relation between the problem of father education and problem solving ability and the sub-dimensions of approach/avoidance, there is no significance in personal self-control dimension. There is a significance between mother job and problem solving ability confidence level, there is no significance in other sub-dimensions. There is a significance between the father's job and all sub-dimensions. There is significance between family monthly income and self-control sub-dimension, there is no meaningfulness in other sub-dimensions. There is a significant relationship between the number of individuals in the family and the confidence sub-dimension of problem-solving ability.