BESYO öğrencileri ile diğer fakültelerde okuyan öğrencilerin egzersiz bağımlılığının incelenmesi
Examining exercise addiction of physical education and sports college students and students studying at other faculties
- Tez No: 734532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) öğrencileri ile Diğer Fakültelerde (DF) öğrenim gören öğrencilerin egzersiz bağımlılığı (EB) düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki tüm üniversiteler örneklemini ise Siirt Üniversitesinde BESYO ile diğer fakültelerde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, birinci kısımda araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, ikinci kısımda Tekkurşun Demir ve ark. (2018) tarafından geliştirilen Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların kişisel özelliklerini tespit etmeye yönelik tanımlayıcı istatistikler ve frekans dağılımları hesaplanmıştır. Verilerin normallik dağılımını belirlemeye yönelik yapılan Kolmogorov Smirnov testi sonucu parametrik test varsayımlarının sağlanmadığı bunun sonucunda ikili değişkenler için Mann Whitney U Testi ikiden fazla değişkenler için Kruskal Wallis H Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların egzersiz bağımlılığı tanımlayıcı değerlerine bakıldığında hem BESYO öğrencilerinin (x̄=52,2430) hem de diğer fakülte öğrencilerinin (x̄=55,2470) bağımlı grupta olduğu görülmektedir. Beden eğitimi öğrencilerinin ( x̄=22,3347) ve diğer fakülte öğrencilerinin aşırı odaklanma ve duygu değişimi alt boyutu puanının az riskli grupta olduğu (x̄=23,3825); bireysel-sosyal ihtiyaçların ertelenmesi alt boyutunun hem BESYO öğrencilerinin (x̄=16,4343) hem de diğer fakülte öğrencilerinin (x̄=17,0000) normal grupta olduğu, tolerans gelişimi ve tutku alt boyutun da hem BESYO öğrencilerinin (x̄=13,4741) hem de diğer fakülte öğrencilerinin (x̄=14,8645) normal grupta olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the exercise addiction (EA) levels of Physical Education and Sports High School (BESYO) students and students studying in other faculties (OF). The universe of the research consists of all the universities in Turkey and, the sample consists of the students studying at Siirt University, BESYO, and other faculties. As data collection tool, the personal information form was created by the researcher in the first part, and in the second part, Exercise Addiction Scale (EAS) was used by Tekkurşun Demir and his friends. (2018) The data were analyzed with the SPSS 25.0 package program. Descriptive statistics and frequency distributions were calculated to determine the personal characteristics of the participants. As a result of the Kolmogorov Smirnov test performed to determine the normality distribution of the data, parametric test assumptions were not met, as a result, Mann Whitney U test for binary variables and Kruskal Wallis H test was applied for more than two variables. As a result of the research, when the descriptive values of exercise addiction of the participants are examined, it is seen that both BESYO students (x̄=52,2430) and other faculty students (x̄=55,2470) are in the dependent group. It is seen that Physical education students ( x̄=22,3347) and other faculty students' extreme focus and emotion change sub-dimension scores were in the low-risk group (x̄=23,3825); In the sub-dimension of postponing individual-social needs, both BESYO students (x̄=16.4433) and other faculty students (x̄=17,0000) were in the normal group, and in the tolerance development and passion sub-dimension, both BESYO students (x̄=13.4741) and other faculty students (x̄=14.8645) are in the normal group.