Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin hasta güvenliğine yönelik tutumları
Attitudes of nurses working in surgial units on patient safety
  1. Tez No: 582814
  2. Yazar: SİBEL MELER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, cerrahi birimlerde (cerrahi klinik, yoğun bakım ve ameliyathane) çalışan hemşirelerin hasta güvenliği tutumlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı türdeki bu çalışma, 01-31 Ocak 2017 tarihleri arasında Konya il merkezinde bulunan iki kamu hastanesi ve iki tıp fakültesi hastanesi cerrahi birimlerinde çalışan toplam 380 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Hasta Güvenliği Tutum Ölçeği (HGTÖ)”kullanıldı. Veriler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile özetlendi. Karşılaştırma analizlerinde, t testi, F testi, Kruskall Wallis, Mann Whitney U testi ve regresyon analizi kullanıldı. Araştırmaya alınan hemşirelerin HGTÖ toplam puan ortalamalarının 137,06 ± 26,23, alt boyut puan ortalamalarının ise iş doyumu alt boyutunda 31,23 ± 10,10, ekip çalışması alt boyutunda 41,09 ± 8,97, güvenlik iklimi alt boyutunda 17,247 ± 4,29, yönetim anlayışı alt boyutunda 23,93 ± 6,05 stres tanımlama alt boyutunda 16,05 ± 5,84 ve çalışma koşulları alt boyutunda 7,49 ± 3,15 puan arasında olduğu belirlendi. Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin eğitim durumu, kurumdaki çalışma statüsü, mesleki çalışma yılı, çalışılan cerrahi birim, haftalık çalışma saati, çalışılan birimdeki ekip içi iletişimin ve hasta güvenliği konusunda birimin değerlendirilmesi gibi değişkenlere göre hasta güvenliği tutumlarının değiştiği belirlendi. Hasta güvenliğini etkileyen faktörleri belirlemek için yapılan regresyon analizinde tüm alt boyutlar ve toplam ölçek için belirleyici değişkeninin çalışılan birimdeki ekip içi iletişimin değerlendirilmesi olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, hemşirelerin hasta güvenliği tutumlarının orta düzeyde olduğu belirlendi. Hasta güvenliği tutumunun bireysel, mesleki/çalışma özellikleri ve ekip içi iletişimine yönelik faktörlerden etkilendiği görüldü
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the patient safety attitudes of nurses working in surgical units units (clinical, intensive care unit and operating room). This descriptive study was carried out with a total of 380 nurses working in the surgical of two public hospitals and two medical faculty hospitals in Konya province between 01-31 January 2017. We used to collect data 'Introductory information form' and 'Patient Safety Attitude Scale'(SAQ) were used to collect data. Data were summarized by number, percentage, average mean and standard deviation. T-test, F test, Kruskall Wallis, Mann Whitney U test and regression analysis were used in the comparison analysis. The mean score of SAQ total of the nurses included in the study was 137,06 ± 26,23, while the mean score of the sub-dimension of work satisfaction mean score was 31,23 ± 10,10 in the sub-dimension of team working 41,09 ± 8.97, in the sub-dimension.of security climate 17,247±4,29, in the sub-dimension of the management understanding 23,93±6,05, in the sub-dimension of stress identification 16,05±5,84 and in the sub-dimensionof working conditions 7,49±3,15 points.It was determined that patient safety attitudes changed according to variables such as educational status of nurses working in surgical units, working status at the institution, professional working year, surgical unit studied, weekly working hours, intra-team communication in the clinic and evaluation of the unit on patient safety. In the regression analysis to determine the factors affecting patient safety, it was determined that all sub-dimensions and the determinant variable for the total scale were the evaluation of intra-team communication in the clinic. As a result, it was determined that the nurses' patient safety attitudes were moderate. It was seen that patient safety attitude was affected by individual, occupational-study characteristics and factors related to intra-team communication.