Hemşirelik mesleğinde tükenme ve mesleki iş doyum arasındaki ilişki
Relationship between burnout in nursing profession and job satisfaction
  1. Tez No: 365329
  2. Yazar: YASEMİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma iki devlet hastanesi ve iki özel hastanede çalışan hemşirelerin iş doyumu ve tükenmişlikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ilişki arayıcı ve tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Veriler; araştırmacı tarafından geliştirilen sosyo-demografik durum anketi, Minnesota Doyum Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğunluğu; 31-35 yaş arası, kadın, evli, çocuğu olmayan, lisans mezunu, ameliyathane biriminde çalışan, mesleklerinde toplam 6-10 ve 11-20 yıl çalışan, servis hemşiresi olarak görev yapan, çalışmakta olduğu bölümde toplam 1-5 yıl çalışan, mesleklerini iş güvenceli meslek olduğu için mecburiyetten seçen ve genel olarak mesleklerinden memnun olan, nöbet tutan ve ayda 5 ila 10 arası nöbet sıklığı bulunmaktadır. Maslach Tükenmişlik Ölçeği genel tükenmişlik puanı ortalaması 3,10 ±0,33, duygusal tükenme ortalaması 3,02 ±0,64, duyarsızlaşma ortalaması 2,42 ±0,74, kişisel başarısızlık ortalaması 3,63 ±0,70. Puan ortalamalarına bakıldığında araştırma grubumuzdaki hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri yüksek bulunmuştur. Minnesota Doyum Ölçeği genel doyum puan ortalaması 3,04 ±0,63, dışsal doyum puan ortalaması 3,31 ±0,69 ve içsel doyum puan ortalaması 2,67 ±0,84. Araştırmanın örneklemini oluşturan hemşirelerin iş doyumunun düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamıza göre iş doyumu ve tükenmişlik arasında anlamlı negatif bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was done as the correlator and a descriptive to analyse the relationship between the job satisfaction and the burnout of the nurses who work at two public hospitals and two private hospitals. The data was collected via socio-demographic situation survey developed by the researcher, Minnesota Satisfaction Questionnaire, Maslach Burnout Inventory. It was evaluated in SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 packaged software. Most of the nurses attended to the research are people who are between 31-35 ages, women, married, childless, bachelor, who work at surgery unit, practice their profession totally for 6-10 and 11-20 years, work as a servise nurse, work at the department they belong to totally for 1-5 years, chose their occupation compulsorily just because of that the job is secured and are generally happy about their jobs, on call and who have call frequency 5 or 10 times in a month. Maslach Burnout Inventory general burnout point average is 3,10 ±0,33, emotional burnout average is 3,02 ±0,64, desensitization average is 2,42 ±0,74, personal failure average is 3,63 ±0,70. Considering the point averages, the level of burnout of the nurses in our research group was found high. Minnesota Satisfaction Questionnaire general satisfaction point average is 3,04 ±0,63, external satisfaction point average is 3,31 ±0,69 and internal satisfaction point average is 2,67 ±0,84. It was concluded that as the samples of the research the nurses' job satisfaction was low. According to our research, it was determined that there is a meaningful negative relationship between job satisfaction and burnout.