Understanding the effects of athletes' institutionalization perceptions on professional commitment and motivation:A study on wrestlers' attitudes
Sporcuların kurumsallaşma algılarının mesleklerine olan bağlılıkları ve motivasyonları üzerindeki etkisini anlamak: Güreşçilerin tutumları üzerine bir çalışma
- Tez No: 542244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin ana amacı, sporcuların kurumsallaşma algıları ile mesleklerine olan bağlılıkları ve motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmanın hedefleri doğrultusunda 59 maddeden oluşan çevrimiçi bir anket oluşturulmuş ve bu anket yoluyla Türkiye Güreş Federasyonuna bağlı toplam 236 güreşçiden veri toplanmıştır. Önerilen ilişkileri test etmek için çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlara göre, sporcuların kurumsallaşma algılarının, mesleki bağlılıkları ve motivasyonları üzerine kısmı pozitif bir etkisi olduğu bulunmuştur. Kurumsallaşmanın alt-boyutlarından olan nesnellik faktörünün çoğu bağımlı değişken için önemli olduğu ve onları negatif etkilediği, diğer kurumsallaşma alt-boyutlarından olan profesyonellik faktörünün ise pozitif bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın diğer katkıları, tartışma ve sonuç bölümünde detaylı olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the relationships between athletes' institutionalization perceptions and their professional commitment and motivation. Given the nature of the research objectives, data were collected through an online questionnaire which has 59 items from 236 wrestlers who are affiliated with Turkish Wrestling Federation. Multiple regression analyses were performed to test the hypothesized relationships. The results indicate that athletes' institutionalization perceptions have partial positive effect on both professional commitment and motivation. One of the sub-dimension of institutionalization, objectivity factor has a significant relationship with most of dependent variables and has negative impact on them, while professionalism which is other sub-dimension of institutionalization, has positive impact on most of dependent variables. Other contributions and implications of the findings are presented in the discussion and conclusion section.