Genç futbolcularda dar alan oyunlarının ve ışıklı reaksiyon egzersizlerinin teknik aksiyonlara ve seçilmiş motorik özelliklere etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of small field games and light reaction exercises on technical actions and selected motoric features in young football players
- Tez No: 876960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TONGUÇ VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Genç yaş futbolcular, çocukluk ve ergenlik döneminde futbol oynayan sporcuları ifade eder. Genellikle 7-18 yaş aralığında yer alan bu futbolcular, hem fiziksel hem de teknik becerilerini geliştirmeye odaklanırlar.Fiziksel gelişim genç futbolcuların bedenleri henüz gelişmekte olduğu için hız, dayanıklılık ve kuvvet gibi temel motorik becerileri kazanmaya odaklanırlar.Teknik beceriler top kontrolü, pas, şut ve top sürme gibi temel futbol becerilerini geliştirmek için antrenman yaparlar.Taktiksel anlayış oyun stratejilerini öğrenmeye başlarlar ve takım çalışmasına odaklanırlar.Psikolojik ve sosyal gelişim futbol, gençlerin takım çalışması, disiplin ve liderlik gibi becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.Genç yaş futbolcuların gelişimi, uygun antrenman, eğitim ve destekle optimize edilir. Antrenörlerin ve ebeveynlerin rehberliği, bu futbolcuların başarılı bir kariyer inşa etmelerine yardımcı olur.Genç futbolcularda dar alan oyunlarının ve ışıklı reaksiyon egzersizlerinin teknik aksiyonlara ve seçilmiş motorik özelliklere etkilerini inceleyen bu tez, bu eğitim yaklaşımlarının futbolculardaki etkilerini analiz etmeyi hedeflemektedir.Dar alan oyunları, futbolcuların sınırlı bir alanda oynayarak teknik becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir antrenman yöntemidir. Bu tür oyunlar, oyuncuların hızlı karar verme, paslaşma, top kontrolü ve alan kullanımı gibi temel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.Işıklı reaksiyon egzersizleri ise futbolcuların hız ve çeviklik gibi motorik özelliklerini geliştirmeyi hedefler. Bu egzersizlerde oyuncular, ışık veya ses gibi görsel ya da işitsel uyarıcılara hızlı bir şekilde tepki vererek hareket etmeyi öğrenirler. Bu egzersizler, oyuncuların reaksiyon sürelerini kısaltarak saha içi performanslarını artırabilir.Tezde, genç futbolcuların bu iki farklı antrenman yöntemine nasıl tepki verdiği ve bu yöntemlerin teknik aksiyonlara (örneğin, pas, şut, top kontrolü) ve motorik özelliklere (örneğin, hız, çeviklik, dayanıklılık) etkileri değerlendirilecektir.Bu çalışmanın amacı, futbol antrenmanlarına ek olarak yapılan 8 haftalık Dar Alan Oyunlarının ve Işıklı Reaksiyon Egzersizlerinin Teknik Aksiyonlara ve Seçilmiş Motorik Özelliklere Etkilerinin İncelenmesidir.12-13 yaş (2011-2012 doğumlu) toplam 30 gönüllü katılımcının yer aldığı çalışmada, Her katılımcı çalışmaya başlamadan önce detaylı bir şekilde bilgilendirilecek ve araştırmacılar tarafından hazırlanan demografik bilgi formu (yaş, cinsiyet, sporda deneyim yılı vb.) ve gönüllü olur formlarını eksiksiz şekilde doldurduktan sonra ısınma geçebilirler.Sporcuları ön teste hazırlamak için 10 dakika genel ısınma (koşu-esnetme egzersizi), 7 dakika futbola özgü özel ısınma yaptırılacaktır.Ardından sporculara ön test protokolü Mor-christian Genel Futbol Yetenek Testi,Ayak Reaksiyon Sürat Testi,T çeviklik testi, İllinois çeviklik testi,uygulanacaktır.Ön test tamamladıktan sonra araştırmacılar tarafından sporcular rastgele şekilde 1 ci grubu ve 2 ci grubu olacak şekilde 2 gruba ayrılacaktır.1 ci grubu günlük hayatında uygulamış olduğu futbol antrenmanına ek olarak haftada 2 gün dar alan oyunu ve ışıklı reaksiyon egzersizi uygulanacaktır,2 ci grubu ise normal gündelik hayatında uygulamış olduğu futbol antrenman programına devam edecektir.Çalışma 8 hafta boyunca sürmesi planlanmaktadır.8 hafta sonunda ön testte uygulanan testler tekrar uygulanıp 1 ci ve 2 ci grubunda oluşan değişiklikler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Young age football players refer to athletes who play football during childhood and adolescence. These football players, who are generally between the ages of 7-18, focus on improving both their physical and technical skills. Physical development: Since the bodies of young football players are still developing, they focus on gaining basic motor skills such as speed, endurance and strength. Technical skills include ball control, passing, shooting and They train to develop basic football skills such as dribbling. They begin to learn tactical understanding game strategies and focus on teamwork. Psychological and social development football helps young people develop skills such as teamwork, discipline and leadership. Development of young age football players, appropriate training, education and optimized with support. The guidance of coaches and parents helps these football players build a successful career. This thesis, which examines the effects of small-field games and light reaction exercises on technical actions and selected motoric features in young football players, aims to analyze the effects of these training approaches on football players. It is a training method that aims to improve technical skills by playing on a field. Such games can help players develop basic skills such as quick decision-making, passing, ball control and space use. Light reaction exercises aim to improve the motoric characteristics of football players such as speed and agility. In these exercises, players learn to move by quickly reacting to visual or auditory stimuli such as light or sound. These exercises can increase the players' on-field performance by shortening their reaction times. In the thesis, we examine how young football players react to these two different training methods and how these methods affect technical actions (e.g., passing, shooting, ball control) and motoric characteristics (e.g., speed, agility, endurance). ) effects will be evaluated. The aim of this study is to Examine the Effects of 8-week Small Field Games and Light Reaction Exercises performed in addition to football training on Technical Actions and Selected Motoric Features. In the study, which included a total of 30 volunteer participants aged 12-13 (born in 2011-2012), each The participant will be informed in detail before starting the study, and they can warm-up after completely filling out the demographic information form (age, gender, years of experience in sports, etc.) and volunteer consent forms prepared by the researchers. To prepare the athletes for the pre-test, a 10-minute general warm-up (running-stretching) exercise), a 7-minute special warm-up specific to football will be performed. Then, the pre-test protocol will be applied to the athletes: Mor-christian General Football Ability Test, Foot Reaction Speed Test, T agility test, Illinois agility test. After completing the pre-test, the athletes will be randomly assigned to the 1st place by the researchers. The first group will be divided into two groups: group 2 and group 2. In addition to the football training they follow in their daily life, the 1st group will apply narrow-field games and light reaction exercises 2 days a week. The 2nd group will continue the football training program they apply in their normal daily life. It is planned to last for 8 weeks. At the end of the 8 weeks, the tests applied in the pre-test will be applied again and the changes in the 1st and 2nd groups will be examined.