Raket sporlarında 12 haftalık servis çalışmasının özgüvene etkisi
The effect of 12-week serve training in racket sports on self reliance
- Tez No: 542250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BÜLENT ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, raket sporlarında 12 haftalık servis çalışmasının özgüvene etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Van ilinde bulunan ortaokullar oluşturmakta olup örneklemini ise Van İli Hasan Ali Yücel Ortaokulu ve TOBB Ortaokulu'nda okuyan 10-14 yaş grubu 60 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan çocukların özgüven düzeylerini belirlemek için ''Piers-Harris'' (1984) tarafından geliştirilen ve Öner (1996) Türkçe' ye uyarlanan Özgüven Ölçeği (Self- Concept Scale) kullanılmıştır. Veriler normallik homojenlik testi yapıldıktan sonra ikili bağımsız değişkenler için Independent-sample T testi, bağımlı gruplar için Paired-sample T testi kullanılmıştır. Özgüvenin isabet üzerine etkisi ise regresyon analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of twelve-week service work on self-confidence in racquet sports. The universe of the study consists of the secondary schools in the province of Van, and the sample consists of 60 students from 10 to 14 years of age in Hasan Ali Yücel Secondary School in Van and TOBB Secondary School. Self-concept scale which was developed by Piers-Harris(1984) to Turkish was used to determine the self-confidence levels of the children .After the normality test was done,Independent-Sample T test was used for binary independent variables and Paired-sample T test for dependent groups.The effect of self-confidence on the hit was tested by regression analysis. Significance level (p˂0.05) was evaluated. When the finding of the study were examined, no change was observed between pre-test and post-test of the control group, while significant changes were observed between pre-test and post-test of the experimental group. As a result of this study, that can be said that 12 week service training positively affect self-confidence of rackets sports athletes.