Bingöl ili 100. yıl ortaokulu 6, 7 ve 8. sınıflara devam eden öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının obeziteye etkisinin araştırılması
The research of the effects of nutritional habits of students, in 6th, 7th and 8th grade in 100th year secondary school in Bingöl city, on obesity
- Tez No: 542249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BÜLENT ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma; Bingöl Merkez 100. Yıl Ortaokulu 6, 7 ve 8. sınıflarına devam eden öğrencilerin bazı beslenme alışkanlıklarının obeziteye etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Bingöl Merkez 100. Yıl Ortaokulu, örneklemini ise; 6, 7 ve 8. sınıflara devam eden (143 kız 197 erkek) toplam 340 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Çalışmamızda bağıl değişken olarak obezite kullanılmıştır. Baba mesleği, ailede obez veya fazla kilolu birey varlığı, kilo hakkında görüş, kilo memnuniyeti, akşam yemek tüketim sıklığı ve günlük tüketilen ekmek miktarı ile obezite arasında anlamlı ilişki bulunmuştur(p0,05). Sonuç olarak ise; baba mesleği, ailede obez veya fazla kilolu birey varlığı, kilo hakkında görüş, kilo memnuniyeti, akşam yemek tüketim sıklığı ve günlük tüketilen ekmek miktarının obezite üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is done with the purpose of research of the effects of nutritional habits of students in 6th, 7th and 8th grade in 100th year secondary school, on obesity. The universe of the research; Bingol Center 100th Year Secondary School, The sampling; A total of 340 volunteer students (143 girls and 197 boys) in 6th, 7th and 8th grade. In our study, obesity was used as a relative variable. A significant relationship was found between father's occupation, obesity or overweight individuals in the family, opinion about weight, weight satisfaction, the frequency of evening meals, daily consumption of bread and obesity(P0,05). As a result; It can be said that father's occupation, obese or overweight individuals in the family, opinion about weight, weight satisfaction, evening meal consumption frequency and daily consumption of bread have the effect on obesity.