Ölçeklerine göre işletmeler ve uyguladıkları muhasebe politikalarına yönelik karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative analysis of firms in different scales and their applications of accounting policies
  1. Tez No: 542253
  2. Yazar: FATİH GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ SERKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Muhasebe politikaları, bir işletmenin finansal raporlarının hazırlanması ve sunulması için uygulanan ve tutarlı şekilde takip edilen esaslar, ilkeler, gelenekler, kurallar ve uygulamalar şeklinde tanımlanmaktadır. Muhasebe politikası seçimlerini etkileyen çeşitli faktör bulunmaktadır. İşletmeler, aynı sektörde faaliyet gösterseler bile, kendi özellerinde, muhasebe politikaları ve tahminleri bakımından farklılaşmaktadır. İşletmelerin muhasebe politikası tercihleri, faaliyette bulundukları ülkeler, ölçek büyükleri, gelir azaltıcı ve artıcı uygulamalar, sahiplik yoğunlaşması, finansal kaldıraç, yatırım fırsatı seti, muhasebe uygulayıcısı ile ilgili etkiler gibi birçok etken doğrultusunda farklılıklar göstermektedir. Muhasebe politikalarını ve işletmelerin ölçeklerini konu edinen çok sayıda çalışmaya rastlanılmaktadır. Fakat işletmelerin tercih ettikleri muhasebe politikaları ile ölçekleri arasındaki ilişkiyi bu şekilde inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu bağlamda araştırmanın literatüre ve sonraki araştırmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Accounting policies are defined as principles, traditions, rules and practices that are applied and followed consistently for the preparation and presentation of financial reports of firms. There are several factors affecting the choice of accounting policies. The accounting policies and estimates applied by firms differ in their own characteristics even if they operate in the same sector. The accounting policy preferences of firms vary in line with many factors such as the countries where they operate, scale sizes, income reduction and incremental practices, ownership concentration, financial leverage, investment opportunity set, and the impacts related to the accounting practitioner. There are many studies on accounting policies and scales of businesses. However, there is no study examining the relationship between the scales of firms with their preferred accounting policies. In this context, the research is expected to contribute to the literature and to the subsequent research.