Autism spectrum disorders: A close-reading of four independent films
Otizm spektrum bozukluğu: Dört bağımsız filme dair okuma
- Tez No: 542254
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MEHMET ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son 30 yıldır Hollywood ve bağımsız yapımların Otizm Spektrum Bozukluğu konusunu ele aldığı görülmektedir. Bu dönem içinde farklı koşul ve anlayışlar doğrultusunda söz konusu gelişim bozukluğunun teşhisinde çarpıcı biçimde gelişim görülmektedir. Bu gelişime paralel olarak, film ve televizyon yapımlarının Otizm Spektrum Bozukluğu temsilinde çeşitlilik sunduğu varsayılabilir. Yalnız, böyle bir varsayım yapmak için, farklı etmenlerdeki gelişimler (Otizm Spektrum Bozukluğu teşhisi, Otizm Spektrum Bozukluğu temsilleri, filmlerin yapım modelleri) de irdelenmelidir. Bu tez çalışması, güncel bağımsız yapımların Otizm Spektrum Bozukluğu hakkındaki kalıpyargı temsilleri kullanma yönelimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda söz konusu inceleme, yakın okuma yöntemiyle Temple Grandin (2010), Life, Animated (2016), Snow Cake (2006) ve Mozart and the Whale (2005) filmleri üzerinden yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Both Hollywood and independent productions have been interested in depicting Autism Spectrum Disorders in the last thirty years. Within this period, diagnostic criteria of this developmental disorder have made dramatic progress by involving in different conditions and understandings. In parallel with this progress, it can be assumed that contemporary film and tv productions have offered diverse representations of ASD. Yet, to make such an assumption, several signs of progress in different factors (diagnosis of ASD, representations of ASD, production models of the films) should be investigated. The current thesis aims to examine the tendency of using stereotypical representations of ASD in contemporary independent productions. In this respect, the examination will be made through the close-readings of the following four films, Temple Grandin (2010), Life, Animated (2016), Snow Cake (2006) and Mozart and the Whale (2005).